Prokrastineyşın

Beyza EROĞLU

Yani erteleme, savsaklama. Kendimizi bütün sorumluluklarımızın altında küçücük hissettiğimiz zaman dilimlerindeyiz sanırım.  Sebebi ertelediğimiz şeylerin öneminin farkında olmamız. Psikolog Dr. Timonthy A. Pychyl, insanların lüzumsuz ertelemelerle kendi kendilerini nasıl ve neden sabote ettiğini anlamak için yaptığı araştırmalarla derlediği kitabının açıklama kısmında şöyle yazar:

“oturup çalışmaya başlamadan önce kapsamlı bir temizliğe veya bilgisayardaki klasörleri düzenlemeye girişmek, bundan sıkılınca internete dalıp saatlerce oradan oraya gezinmek, bir ara haberlere bakınmak, acıkınca yemek pişirmek için tarif aramak, bir şey danışmak için bir arkadaşı arayıp uzun uzun başka konulardan konuşmak ve ardından ilerleyen saatlerde buluşmak üzere sözleşmek, fakat bütün bunlardan aslında hiç mii hiç keyif almayıp nedensizce ertelenen o iş yüzünden duyulan kaygıyla ve suçlulukla cebelleşmeye devam etmek… Tanıdık geldi mi?”   cumhuriyet üniversitesi 2016 taban puanları

yks kimya konuları

Evet, tanıdık geldi fakat ne yapmalıyız, önce neden ertelediğimizi düşünmeliyiz. Çoğumuz için başarısız olma korkusu, kaygılar, neyi nasıl yapacağınızı bilmemek veya her şey tam ve mükemmel olmalı düşüncesinden kaynaklı olabilir. Genel olarak sebeplerimiz duygusaldır ki baskılanan bir dönemde olduğumuz için bu oldukça normal bir durumdur ama biz ‘aşılması gereken bir durum olarak’ ele alacağız.

  1. Demek LYS konuları çok fazla ve zamanın yetmeyeceğini düşünüyorsun, düşünme. Geri sayım yapmak yerine uyandığın her gün o gün yapman gerekenleri listelersen ve tabii günün sonunda üstlerine çizik atabilirsen artık bir sorunun olmayacak. Ve listenin ilk sırasına acil ve önemli işlerini koymalısın. Mesela her konunun mutlaka içindeki trigonometri gibi. Limit türev integral kombinasyonu gibi. (BİTMEK ÜZERELER DEĞİL Mİ?)
  2. Tek bir işe odaklanın, birini bitirmeden diğerini düşünmeyin ve ilgilenmeyin. Einstein’ın dediği gibi: İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin… Her güne bir temel ders koyun ve onu halledin, kalan zamanınızda diğerlerinden sadece soru çözün. İyi bir konu çalışması yapıp, üstüne sorularınızı çözerseniz ve 8 saatlik düzenli uykunuzu uyursanız o konu cepte!

 

antalyadaki üniversiteler taban puanları

  1. Küçük işlerinizi en önce halledin. Mesela yarına ödev olan 1-2 test sinir sistemi gibi.

 

  1. Sosyal medyaya uzun bir ara: Facebook bildirimlerini kontrol etmek ya da Twitterda tweetlere göz atmak zararsız bir eylem gibi görünebilir. Ama sosyal medya sitelerine ayırmak istediğiniz 10 dakika; konsantre olup incelemeye başladığınız takdirde kesinlikle 10 dakikayla kısıtlı kalmaz ve zamanınızı fazlasıyla alabilir. Çalışma masası akıllı telefonlar için iyi bir yer değil…

 

  1. Mükemmeliyetçi davranmayın. Zaten artık az zamanım kaldı demek yerine, zaten şu kadar zaman kaldı biraz daha dişimi sıkabilirim ve sonucu değiştirebilirim demeliyiz.

En başta 12.sınıflar için söyleyebilirim ki, mezuna bırakacağım zaten diyerek ertelenen LYS konuları mezuna bıraktığınız senede karşınıza sıkışık bir zamanda çıkıyor. Şimdiden mezuna bırakacak bile olsanız onların notlarını çıkarmanız, anlamanız en iyisi. En yakın arkadaşınız o gün okula gelmemiş gibi geçen bir sene 12.sınıf ve planlanmayı, çalışmayı, elimizden geleni ardımıza koymamayı, boş vermemeyi, ertelememeyi hak ediyor. Arkamızda çoğalıp, önümüzde azalan bu vakit, planlanmayı hak ediyor. Zamanın azaldığını bir gerçek fakat ne kadar küçük parçalara bölünürse bölünsün aylar eşit, günler eşit. Senin yapman gereken 365 gün 6 saatlik yılın elinde kalanlarını önüne koyup şimdi başlaman. Kaç gün kalmış? 50 49 48? Fazladan 6 saatin olduğuna ve doğru çalışılırsa 6 saatin hiçte az olmadığına eminim, sende emin ol.

BAŞLAMAK İÇİN MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİN AMA MÜKEMMEL OLMAK İÇİN BAŞLAMAK ZORUNDASIN… Teşekkürler Zig Ziglar ilham veren bu söz için ve teşekkürler önceki yazımda eklediğiniz yorumlarla hissettirdikleriniz için.

Başarılar, çünkü neden olmasın?