Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır ?

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışmalıyız? 

seydişehir üniversitesi taban puanlarıRamazan-ı şerif hicretin 2. yılında İslam alemi üzerine farz kılınmıştır. İçerisinde 1000 aydan hayırlı kadir gecesini ve daha birçok manevi kazanç sağlayacak ibadetleri barındıran bu mübarek ayda mü’minler oruç ibadetiyle beraber programlarında yapacakları birkaç düzenlemeyle günlük hayatlarına aynen devam edebilmektedir.Bu yazımızda da üniversite sınavına sizler gibi ramazan-ı şerif ayında girmiş biri olarak öğrencilere programlarında nasıl değişikler yaparak bir yandan oruç ibadetini yerine getirirken bir yandan da derslerine eksiksiz devam edebilecekleriyle alakalı tavsiyeler vereceğiz.

Örnek plan 1> sabah erken vakitte eğitim gördüğü kurumda derse girmesi gerekenler için örnek programSabah 7-8 gibi kalkıp derse gidecek öğrenciler zaten sahur yapmış olacağı için öğlen vaktine kadar normal günlük performansıyla çalışabilir. İftara 2 saat kala yorgunluk fazla olacağı için öğlen ile bu vakit arasında fazla ezber gerektirmeyen ve tekrara yönelik konuları çalışmak veya sabahtan deneme yapılmışsa denemenin analizini yaparak eksik gördüğü birkaç konuyu tekrar etmek daha isabetli olacaktır. İftara bir buçuk iki saat kalınca da derse devam edebilecek enerjiyi bulabiliyorsanız devam edebilirsiniz ama bizim önerimiz bu vakitlerde biraz ibadet biraz da istirahat edip dinlenmenizdir.

İftarda ise ders çalışmak kadar önemli bir husus olan midenizin sınırlarını zorlayacak kadar yemeden, açlığınızı giderecek kadar yedikten sonra yemeği bırakmanız çook mühim bir meseledir. Bu şekilde yaparsak iftardan sonraki ağırlığı üstümüzden daha hızlı atabiliriz dolayısıyla da hem ders çalışmaya daha erken başlayabiliriz hem de çalıştığımız derslerden daha yüksek verim alırız.

Bir sonraki gün de aynı verimle çalışabilmek için de en  geç saat 12 de yatarak kendimizi yarına hazırlamamız gerekmektedir.ales hangi konudan kaç soru çıkıyor 2018

Örnek plan 2> Sabah erken vakitte dersi olmayanlar

Bu program da ise sabah kalkışı biraz daha geciktirip çalışma saatlerimizi imsak vaktine kaydırarak daha rahat ders çalışma imkanı bulabiliriz.

biyoloji öğretmenliği taban puanları 2018

Sabah saat 10 da veya 10 buçukta kalkıp o gün deneme yapacaksak denemeye yapmayacaksak da ders çalışmaya başlayabiliriz. Bu saatlerde deneme yapmışsak denemenin analizi ve fazla ezber gerektirmeyen tekrara yönelik dersler çalışmamız daha isabetli olacaktır.  İftara bir saat kalıncaya kadar           kendimize göre bir programla derse devam edebililiriz. Son 1 saatte de biraz ibadet biraz istirahat ile iftarı beklemeye başlarız.

İftarda da bir önceki programda da belirttiğimiz gibi tıka basa yememeliyiz. Karnımızı doyuracak kadar yemeliyiz ki ders çalışmak için kendimizi hızlı bir şekilde toparlayabilelim. Sonrasında ise sahur vaktine kadar eksiklerinize yönelik bir çalışma programı uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızda vermiş olduğumuz tavsiyeler birer taslak niteliğindedir. Sizde bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak kendi programınıza uygun bir ders çalışma planı oluşturarak Hz. Allah’ın rahmetinin ve bereketinin oluk oluk aktığı bu mübarek aydan hem maddi hem de manevi olarak istifade edebilirsiniz.