Redemption Period nedir?

Redemption Period nedir?

Eğer süresi geçmiş bir domaini uzatmak isterseniz firma sizden 100-200 dolar arası yüksek bir rakam çıkarabilir. 8-10 dolar civarında yenilenen bir domain için bu rakamı duyunca haklı olarak ne oluyor diye düşünürsünüz. Ancak domainlerde Redemption Period denen bir uygulama vardır. Bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

Süresi dolmuş domainler 30 gün içinde yenilenmez ise Redemption Period denen döneme girer. Bu döneme giren domainleri eski sahipleri tekrar üzerine alabilirler. Fakat böyle bir işlem ekstra bedel ödenen özel bir geri getirme işlemidir.Fiyatlar firmadan firmaya değişmek ile birlikte hosting firmaları genellikle 100-200 usd arasında değişir. Redemption period dönemi 40 gün sürer. 40 gün içinde bu yüksek olarak verilen ücreti ödeyerek domaini kurtarabilirsiniz. Bu dönem bittikten sonra ise 5 günlük silinme aşamasına geçilir. Bu silinme aşamasında hiçbir şekilde domaini geri alma şansınız olmaz.

Silinme aşaması dolduktan sonra domain tekrar boşa düşer ve isteyen herkes satın alabilir.

Domainin hangi durumda olduğunu herhangi bir whois servisinde domain sorgulama yaparak görebilirsiniz. Whois sorgu yanıtlarında status bölümünde domainin durumu yazmaktadır.

Status kısmının karşısında Redemption period yazıyor ise domain bu dönemde demektir. Ancak Pending Delete yazıyor ise kurtarma yapılamayan silinme aşamasındadır. Bunun dışındaki tüm durumlarda ise domain normal yenileme ücreti ile yenilenebilir.

çanakkale 18 mart üniversitesi taban puanları

Eğer Redemption period a girmemiş olan bir domain için firmanız ek ücret istiyorsa bu durumda firmaya domain sorgulama sonuçlarını gönderebilirsiniz. Kendilerinden domaini normal ücreti ile yenilemesini isteyebilirsiniz.