SEVGİLİ ŞAMPİYONLAR ! KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN , BAŞLIYORUZ…

Zeynep BAŞ

Sayın şampiyonlarımız ,
Pilotunuz konuşuyor. Şuan yeryüzünden binlerce fit yükseklikte olup yolcuğunuzda keyifli dinlemeler dilerim. Hayallerinizi serbest bırakmayı ve motivasyon gücünüzü en üste taşımayı unutmayın.

Öncelikle üniversiteyi kazanan ve bu satırları okuyan arkadaşlarım varsa onları kocamaaaan tebrik ediyorum.
İşte bu !Şimdi radyolarımızı müslüm babaya çevirerek asıl yazımızın hitap kitlesine geliyorum.
Sevgili mezun şampiyonlar ve yeni hazırlanan şampiyon adayları… Hepiniz bu maratona hoşgeldiniz.
Arkadaki müziği tekrar değiştiriyorum ve her dövüş sahnesinin vazgeçilmezi olan ‘Eye of Tiger’ ı açıyorum.
Eylül 2017 ( Burayı iki sıfır bir yedi olarak okumanız gerekiyor 😁)

Sevgili Mezun Şampiyon
Bir daha bu yolları aynı hevesle yürür müyüz ? Yürürüz. Hemde öyle bir yürürüz ki sonuna üniversitemizle taçlandırmak kalır.
Son yaşanan gelişmelerden haberdarım. Yenilgi almışsın. Her yenilgi hayallerinin u dönüşüdür bunu da unutmamışsın. Akraba furyasını atlattıysan ve arkadaşlarını bir bir üniversiteye yolladıysan bu çilekeş yolu tamamlamışsın demektir. İlk değilsin ve son olmayacaksın. Sizler hayallerini unutan değil , erteleyen şampiyonlarsınız. İstediğini almaya çalışan ve alacak olan cesur adaylarsınız. İşte bu yüzden şampiyonsunuz. Bırak gidenler gidebilir. Yalnız kalabilirsin. Zaten ilk yalnızlığın da değil duyduğum kadarıyla. Yolun sonunda zafer çığlıklarımızı atarken onlara bir tebessüm borcumuz olsun.
‘Amaaan Zeynep , sen ne intikamsever çıktın öyle 😁’
diyebilirsiniz. İntikam değil sadece bir söz istiyorum sizlerden. Bu sene farklı olsun.

Efsaneler küllerinden doğar hem… Biz de kül olduğumuza göre efsane olmanın tam sırası 😉

Şimdi mezun şampiyon , ben yeni şampiyon adaylarının yazısını yazarken eline 1 kağıt kalem al ve hatalarını yaz. Adıda ‘Benim muhteşem hatalarım’ olsun 😁

1) Sosyal medyada eski arkadaşımın gönderilerine gizli gizli bakarken 15 kişiyi araştırdığım için mola oldu 100 dakika
2) Test çözerken yaptığım yanlışlara gizli gizli doğru işareti koydum. Aman canım nolcak ben sınavda olsa yapardım

Bu liste böyle uzuyor mesela. Sonra sen oturup bir hesap yapacaksın. Ordan 100 dakika desek burdan 40 dakika gitse diyerek. Daha sonra da bu hatalar senin hayallerinden kaç gün , kaç ay çalmış onu hesap edeceksin. Acaba o ayları sana versek başarır mıydın ?
Başarmak ne kelime , daha fazlasını bile yapardın. Seni bu hesaplaşmaya alırken kürsüye şampiyon adaylarımızı davet ediyorum.

Sevgili yeni başlayan şampiyon adayları ,

Dershaneler çoktan başladı ve artık iliklerinize kadar bu maratonda olduğunuzu hissediyorsunuz. Evet evet biliyorum baya zor. Fakat ben sizi asıl ne için çağırdım biliyor musunuz ? Daha yolun başındayken kontrol etmeniz gereken önemli noktalar var.

izzet baysal üniversitesi hangi ilimizdedir

1. NOKTA : Dinliyorum da… Bir saniye ! Ben dinliyor muyum ?

Şimdi seninle şöyle bir dershanedeki sınıfımıza gidelim. Herhangi bir hocamızı derse alalım ve 40 dakika ders anlattıralım. 40 dakikanın bitiminde gözlerimizi kapatalım ve film sarıyormuş gibi hızli hızlı hocamızın dediklerini gözden geçirelim

Bir saniye ! O da ne ? Işıklar söndü ?
Moladır diye düşünüyosan değil. Bu derste bir yerlerde koptuğun anlamına geliyor. Hani sınavlarda ‘ Ya kitabı hatırladım , sayfayı bile hatırladım ama cevabı gelmiyor.’ olayının ta kendisi bu.
Beynini kocaman bir arşive benzetirsek bu arşivde kullanılmayan her bilgi unutulmaya mahkumdur. Beynimiz her anı ve an ile ilgili özel alanlar açar. Sen bu alanlara hiç gitmezsen bu alanlar yıkılır ve yerine yenileri gelir. Yani 21gün boyunca ders çalışman gerekirken sosyal medyada takılırsan beynin çalışma alanını yıkıp sosyal medya alanını inşa edecektir.
Ve işin kötüsü yıkılan alanları onarmak çok zordur.
Bu yüzden çalışmalarda süreklilik önemlidir.

2.DETAY Kitap mı beni seçti ? Ben mi kitabı seçtim ?

Belki kitap seçimi kelimesini kullandığım 10 tane farklı yazım vardır 😁 Bu da konunun ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Kitabı alırken 3 kontrol noktasından geçir.

  • Eski bilgilerimi tazeledim mi ?
  • Yeni bilgilerimi test ettim mi ?
  • Test ettiğim ve tazelediğim bilgilerimle ilgili beni zorladı mı ?

Bunlardan 1 tanesi bile ‘Hayır’ ise kitap seni seçmiş demektir. Ve hemen özenli bir kitap araştırmasına gidilmelidir.

3.DETAY Ne için yoruluyorum ?

Yazının başında hayal kurmak serbest demişti pilotumuz. Demekki neymiş ? Hedefimiz istediği kadar yüksek olabilirmiş. Ya da istediği kadar akılda kalıcı ve şaşırtıcı…
Bu dünyanın en zekilerinin çocuklar olduğuna inanlardanım. Verdikleri cevaplar henüz literatüre geçmemişken bunları cesurca paylaşmaları harika bir şey…
Tanık olduğum ve hayran kaldığım bir konuşma şöyleydi ;

ayt konuları 2020

+ Efe , hadi bize kendini tanıt.
– Merhaba ! Ben Efe. Dört buçuk yaşındayım ve büyüyünce bir şey olmayı düşünmüyorum. Çünkü her şeyi olabilirim !

Tekrar edelim. Çünkü her şeyi olabilirim. 4.5 yaşındaki efe kadar cesursan hayallerinde yüksekten uçarsın… Ve gün gelir o yüksekten uctuğun hayallerin baş kahramanı olursun.

Bugün bu uçuşta bana sizler şampiyon ve şampiyon adayları eşlik ettiniz. Bir sonraki uçuşumuzda yanınızda hayallerinizi ve güçlerinizi de görmek isterim 😉

Dipnot : Hâla bayram geçsin de öyle başlarım diyosan bir daha düşün derim. Ya şimdi Ya Hiç !

MAGNA NOT: Efsaneler küllerinden doğar şampiyon. Kalemin kılıcın olsun 😉