SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

SGK Çocuk Parası Almak

Geçtiğimiz yıllardan itibaren verilmeye başlanan SGK çocuk parası, her ay sahip olunan çocuk başına devlet tarafından ebeveynlere iletilen yardım parası olarak bilinmektedir. Bu para ile birlikte ebeveynler, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve bununla birlikte ekonomik yüklerini azaltabilirler.

SGK çocuk parası alabilmek için, elbette ebeveynlerin “yardıma muhtaç” olması gerekiyor; aksi durumda devlet, çalışan yahut emekli ebeveynlere herhangi bir biçimde çocuk parası vermiyor. Siz de yardıma muhtaçsanız ve aylık aile geliriniz, gerçekten çocuklarınıza bakmak yönünden tarafınızı zorluyorsa; bu yazımızda sizler için SGK çocuk parası nasıl alınır? Sorusunu cevaplamaya gayret ettik.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Türkiye’de çocuk parası alabilmek için öncelikle, yukarıda belirttiğimiz gibi yardıma muhtaç aileler olmanız gerekiyor. Devlet memuru, sigortalı bir işte düzenli olarak çalışan yahut emekliler ve benzeri gruplar SGK tarafından verilen çocuk parasından çoğu zaman faydalanamıyorlar. Aylık asgari ücret dahilinde bile bir geliriniz mevcut değilse; çok zor durumdaysanız ve çocuklarınız varsa, SGK tarafınıza çocuk parası kesinlikle bağlayabiliyor ve her ay banka hesabınıza bu parayı yatırabiliyor.Çocuk parası, genel olarak ailenin durumuna bağlı olarak miktarı belirlenen bir yardım. Yani, sabit bir tutarı mevcut olmayan bu yardımın tutarını maaşın bağlanması sonucunda ancak öğrenebiliyorsunuz. Genelde, çalışmayan; eşinden ayrı bir kadın için örneğin, her çocuğuna 30 TL gibi bir miktar bağlanabiliyor.

Bu sayede aile, çocuklarının en azından mutfak masraflarını karşılayabiliyorlar; ancak takdir edersiniz ki bu tutarla çocuğun bütün masraflarını karşılayabilmenin pek imkanı yok. Bu sebepten devlet, SGK tarafından verilen bu çocuk parasını genelde 2 ayda bir banka hesaplarına yatırıyor. Böylece, hem miktar çocuk başına biraz daha arttırılmış hem de ailenin eline toplu bir para geçmiş oluyor.

marmara üni taban puanları 2018

Belirtebileceğimiz bir diğer durum da, çocuk parasını “doğum parası” ile karıştırmamanız yönünde. Doğum parası, tek bir seferlik verilen ve 2015’te başlatılan bir uygulama iken çocuk parası dediğimiz yardım, SGK tarafından verilen ve yardıma muhtaç ailelere aylık sağlanan bir yardım tipi olarak biliniyor.

Çocuk Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Çocuk yardımı, erkek çocukları için 25 yaşına kadar ödenebiliyor; ancak erkek çocuğun sigortalı bir iş bulup çalışmaya başlaması halinde, aileye verilen bu yardım kesilebiliyor. Kesilen bu yardımın ertesinde, çocuk işten ayrılsa dahi; bu çocuğunuz için yardım parası almak istiyorsanız, gidip tekrar başvuru yapmanız ve yardımı talep etmeniz gerekiyor.

Kız çocukları için ise “evlenene dek” gibi bir ibare söz konusu. Devlet, kız çocukları için yardımı herhangi bir biçimde yaş sınırlaması ile durdurmayı tercih etmemiş ve kız çocuğu evlenene kadar aile, çocuk parası almaya devam edebiliyor.

2018 ygs başvuruları ne zaman

Kız ve erkek çocukları için verilen miktarların değişmediği çocuk parasına nasıl başvurulabiliyor?

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvurusu yapabilmek için öncelikle ilinizdeki yahut ilçenizdeki SGK merkezine gitmeniz gerekiyor. Sosyal güvenlik kurumunun ilçenizdeki merkezinde, çocuk parası hakkında detaylı yardımı ve bilgiyi edinebilmeniz mümkün; keza, başvuruyu da burada bir dilekçe aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Başvurunuz ertesinde, onaylanması halinde tarafınıza bir mesaj yahut arama yapılıyor. PTT tarafından sunulan banka kartını ya adresinize iletiyorlar ya da gidip SGK şubesinden edinebiliyorsunuz; bu durum şubenin inisiyatifine kalmış. Banka kartını aldıktan sonra, bu banka kartının bağlı olduğu hesapta, iki ayda bir para tarafınıza aktarılıyor. Herhangi bir bankamatikten SGK çocuk parasını çekebilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

SGK çocuk parasına başvurmak için ise herhangi bir tarih sınırlandırmasının söz konusu olmadığını belirtelim. İhtiyacınız olduğunu hissettiğiniz herhangi bir zamanda, ilçenizin SGK müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaynak: www.kredilog.com