Sınav Dediğin Yalnız 3 Adım -2-

NOT: Bu Yazı Serinin 2.Yazısıdır. İlk Yazıya Gitmek İçin Tıklayın

Taha ÖZULUCAN- ÜniversitegGO Yazarı

   Herkese merhaba. Geçen hafta üniversite sınavının yalnızca üç temel adımdan müteşekkil olduğundan bahsetmiştim. Bunlar yüzleşme ve psikoloji, çalışma süreci ve sınav anı zihniyetinden oluşuyor demiştim. Ve sınavla nasıl yüzleşilir kısaca ona değinmiştim. Bu yazımızda ilk adım konusunda  biraz daha derine inmek sonrasında da ufaktan çalışma kısmına giriş yapmak istiyorum. İnşallah verimli olur.arapça öğretmenliği taban puanları

         Hepimizin bildiği gibi artık bu yıl sınav öğrencisiyiz. Hepimizin belli hayalleri idealleri var, bunlara ulaşmak için de bir veya iki adet(bölüm isteğimize göre) sınav bize aracılık edecek. Bu sınavı hakkıyla vermek için de hayallerimiz uğruna isteklerimizden fedakarlık edeceğiz bu sene boyunca. Geçen hafta buraya kadar gelmiştik. Peki bu fedakarlıklar bu tempo bizi yormayacak yıpratmayacak mı? Muhtemelen yoracak da yıpratacak da. Hatta eğer hassas biriyseniz ağlama nöbetleri yaşayabilirsiniz nadiren de olsa. Veya süreğen bir gerginlik hali olabilir üzerinizde. Bunlar gayet normal süreçler. Sizi demotive edip vazgeçirmelerine siz izin vermedikçe bu duygu dalgalanmalarının bir zararı olmaz. Yalnız sınav süreci boyunca yapmanız gereken hayati bir uygulama var: Devamlı kendi moralinizi yoklamalı, bozulmasına elinizden geldiğince engel olmalısınız. Yoğun stres dönemlerinde örneğin, kendinize “Ben neden bu kadar stresliyim, stresin bana ne yararı var?” sorusunu sorun. Gerçekten bir düşünün, sınav ne kadar büyük ve korkunç görünürse görünsün, stres sadece o büyüklüğün altınızda ezilmenize neden olmaktan başka ne katkı sağlar size? Sizi yavaşlatır ve zayıflatır, bunu siz de en az benim kadar iyi biliyorsunuz. İşte bütün bunlardan dolayı, kendi öz zihninizin böyle bir sendrom geçirmesine izin vermeyin. “Korku, kurdu olduğundan daha büyük yapar” diye bir söz okumuştum. Kurt yalnızca iki kitapçık kadar büyük, büyümesine izin vermeyin.

tyt cümlede anlam

Ancak kendinizi bu şekilde telkinle sakinleştirmekte zorlanmanız durumunda başka yöntemler de deneyebilirsiniz.Tabii bu yöntemleri denerken bile kendinizi dinlemelisiniz, olumsuz düşüncelere kapılmaya başladığınız an müdahale etmelisiniz. Sizi motive edeceğini bildiğiniz biriyle konuşabilirsiniz, bu bir öğretmen veya bir tanıdık veya sakin olduğunu bildiğiniz bir arkadaş olabilir. Yaşayarak öğrendim gençler, bu dönemde arkadaşlar çok büyük moral desteği verebiliyor.( Tabii siz de moraliniz yüksek olduğunda onlara destek veriyorsunuz. Böyle sevimli ortaklıklar kurulabiliyor.Ama tabi negatif arkadaşlara biraz mesafeli durmakta fayda var bu yıl.) Bunun yanında internette özellikle sitemiz Ünivesite‘da çok faydalı olabileceğini düşündüğüm moral motivasyon yazıları var, onlardan okuyup motive olabilirsiniz. Çok daraldığınızı hissederseniz psikoloğumun bana önerdiği bir yöntem var: Takın kulaklıkları, çıkın bir yarım saat kırk beş dakika açık havada yürüyün. Yürüyüş dopamin salgısını artırdığından stresinizi azaltmakta yardımcı oluyormuş, böyle de bilimsel bir açıklaması var.

kpss matematik konuları 2017

Bütün bunlar yalnızca öneri, sizin kendi bulduğunuz stres azaltma yöntemleriniz varsa, uzun zaman meşgul etmemek şartıyla tabii televizyon internet vs. çok makul değil o yüzden, mutlaka uygulayın. Hatta yorum yaparak benimle de paylaşabilirsiniz.

       İlk adımımızdan bugünlük bu kadar bahsettiğimiz yeter. Artık yavaş yavaş çalışma sürecine gelelim. Bugün hala ağustos ayındayız. Mezunlar için de 12 ler için de çalışmaya başlamak için iyi bir zaman diye düşünüyorum. Çoktan başladıysanız ne ala, daha sonra başları  diyorsanız da problem değil. Yeter ki verim almaya odaklı çalışın. Vicdanınızı susturmak için veya anne baba baskısıyla, kısacası içten gelmeyerek yapılan bir çalışmadan verim alınmaz diye düşünüyorum. Masanın başına oturduğunuzda kendiniz için, hayalleriniz için, geleceğiniz için oturduğunuzdan ve bir süre oturmayı sürdüreceğinizden emin olun. Kendinize bunu telkin edin.

Ne çalışalım sorusuna gelince; ben TM ve MF için LYS’ye erken başlamanın hayati bir önemi olduğunu düşünüyorum. Ts ve dil hakkında malesef bir bilgim yok LYS daha mı mühimdir falan şeklinde. Haftaya tm ve mf için çalışma konusunda daha detaylı yazarım inşallah.

        Unutmayın: Hayalleri için isteklerinden fedakarlık etmeyen, istekleri için hayallerinden fedakarlık eder. Sağlıcakla kalın.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız