Sınav Dediğin Yalnız 3 Adım -3-

NOT: Bu Yazı Serinin 3.Yazısıdır. İlk Yazıya Gitmek İçin Tıklayın   

Taha ÖZULUCAN

         Merhabalar. Eylülün başındayız, yeni eğitim öğretim yılına yavaş yavaş giriyoruz. Haliyle on ikilerle mezunlar biraz daha streslidir sınav konusunda diye tahmin ediyorum. Şimdi kısaca moral motivasyon adımımızı hatırlayalım. Böylece streslerimiz hafifler, ardından da geçen hafta bahsettiğim gibi çalışma kısmının detaylarına gireriz. Ygs mi çalışalım lys mi o konuları etraflıca inceleriz.ankara üniversitesi taban puanları 2017

Sınavdan korkmuyoruz, strese paniğe kapılmıyoruz, çünkü bunlar bizim zihnimizi tembelleştirip kilitlemekten başka bir işe yaramaz. Heyecan nöbetleri yaşadığımız dönemleri de kendimizi “Ben neden korkuyorum?”diye sorgulayıp teskin ederek, başkalarıyla konuşup paylaşarak veya yürüyüşe çıkıp temiz hava alarak aşabiliriz. Bütün bunlardan başka sizi rahatlatan yöntemler varsa onşarı da deneyebilirsiniz demiştik. Moral haricinde diğer esasımız da çalışmanın gereğini kabullenip kendimizi elimizden geldiğince çalışmaya ikna etmek bunun için gerekli fedakarlıkları yapmaktı. Bunları zihnimizde oturttuktan sonra daha uzun soluklu ve verimli çalışmaya bakabiliriz.

Şimdi çalışma hususuna değinelim artık. Önce kısaca ygs ve lys yi tanıyalım, devamında bir strateji geliştiririz.  Bir defa lys neredeyse saf bilgi sınavıdır, gerekli ve yeterli bilgiye sahip olmadan yapmak mümkün değildir. Bu yüzden ygs de istediği dereceyi elde edemeyenlerin lys de çok daha yüksek yerlere çektiğini duymuşsunuzdur, lys de çalışan avantajlıdır, ygs si kötü de olsa çalışmayanın gözünün yaşına bakmaz(tabii sınav anı zihniyeti de gerektiği gibiyse, ki bu üçüncü adımımız olacak.) Ayrıca lys nin gerektirdiği bilgi ygsninkinin bir beş altı kadar vardır, bu bilgi miktarına bağlı olarak da soru yelpazesi çok daha geniştir; uzun soluklu çalışma gerektirir. Ayrıca etkisi yaklaşık yüzde 70 yerleştirme puanımıza. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, ygs den sonra lys çalışmak için hepi topu iki buçuk üç ay gibi bir süremiz oluyor, bunca detaylı bir müfredatı üç ayda halletmek hakikaten zor iştir, paniğe neden olup moral motivasyonumuzu da riske atabilir. Ygs ise lys ye göre daha muğlaktır, belirsizdir. Bir örnekle açıklayayım: Limit konusuna hakkını vererek çalışmış, bol soru çözmüşseniz lys de çıkan bir limit sorusunu yapamama ihtimaliniz çok düşüktür. Çünkü bu bir lys konusudur, ne kadar bilgi gerektirse de çıkabilecek soru çeşidi bellidir. Ygs de ise (yeni eklenen ikinci derece denklem, parabol, polinom, karmaşık sayılar konuları hariç) ne kadar çalışırsanız çalışın görmediğiniz bir soru çeşidi çıkma ihtimali vardır. Ygsnin bir diğer özelliği sürenin kısıtlı olmasıdır, paniklemeniz durumunda zamanın kontrolünü kaybedebilir, istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Kısacası ygs az bilgiyi evirip çevirip yeni sorular çıkarabildiği bir de üzerine süre sınırı koyduğu için bir sakin kalma sınavıdır. İlk girilen ünivers sınavi olduğu için panik de yaratır, devamlı ygs çalışma ihtiyacı duyarsınız. Lys ise bilenin bilgisini kullanabildiği takdirde çatır çatır yaptığı baba bir sınavdır. Ygs den çok daha önemlidir de.

sütçü imam üniversitesi taban puanları ve başarı sırası

kurtuluş savaşında cepheler kısaca

O halde ne çalışmalıyız? Bana kalırsa mf ci veya tm ci iseniz, lys çalışmaya başlamamak için bir sebebiniz yok. Ortada mat 2 fen ve ed coğ gerçekleri duruyor, bunları ygs den sonraya bırakmak emin olun sizi çok zorlayacaktır. Şu an eylül ayındayız, kendinizi kasmadan ilk adımı elden bırakmadan eksik konularınıza başlayın derim ben. Yalnız özellikle on ikiler için dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Eğer bir dershaneye kursa vs. gidiyorsanız, ya da okuldaki konu anlatımlarınız verimliyse, matematik ve fenin on ikinci sınıf konularını tek başınıza öğrenmeye çalışmayın derim. (Geçen yıl on iki konularına çalışmamış olan mezunlar için de geçerli bu durum) Bekleyin okulda kursta anlatsınlar, sonra tekrar edersiniz. Şimdilik on on bir konu eksiklerinizi tamamlamaya çalışın. Ygs için ise mat 1 ve türkçe kritiktir. Bunlar konu çalışmaktan ziyade pratik gerektirdiği için erken başlayıp erken pratik kazanmak önemlidir. Ygs için bir de çok deneme çözmek gerekiyor çünkü zaman yönetmeyi sakin kalmayı öğrenmemiz lazım. Lys konu eksiklerimizi kapatmaktan arta kalan zamanımızda mat1, türkçe ve denemeye yüklenmeliyiz diye düşünüyorum. Ygs fen ve sosyal çok aciliyeti olmayan meseleler olduğundan biraz ertelenebilir,

Bir sonraki yazımda çalışmayla ilgili detayları toparlar, birinci adıma göz atarız. Çalışma konusunda bu yazımda çok keskin çizgiler çizmek istemedim çünkü sizin rehberiniz siz olmalısınız.

İnşallah verimli olmuştur. Hayalleriniz için isteklerinizden fedakarlık etmezseniz, istekleriniz için hayallerinizden fedakarlık edersiniz. Sağlıcakla kalın.

Yazının devamı için buraya tıklayınız