Sınav Dediğin Yalnız 3 Adım -5-

NOT: Bu Yazı Serinin 5.Yazısıdır. İlk Yazıya Gitmek İçin Tıklayın

Taha ÖZULUCAN

atılım üniversitesi ücretleri 2018Herkese merhaba, ekim ayındayız mağlum. Eylül ayı bitti, sınav biraz daha yaklaştı. Yalnız şunu da unutmamamız gerekiyor: Bundan sonraki her periyotta sınav biraz daha yaklaşacak, özellikle ocak ayı sınav ciddiyetinin pik yapmasına neden olacak muhtemelen. Bütün bu süreçte yazılarımla yanınızds olmaya çalışacağım, ancak sizin üstünüze düşen kritik bir görev var: Sınav süreci boyunca üç adıma da elinizden geldiğince özen göstermek; moralinizin bozulmasına izin vermemek, paniğin yalnız sizin yarattığınız bir duygu olduğunun farkında olmak, sınav ciddiyetinden ve öğrenme odaklı çalışmadan ödün vermemek. Yaşayarak öğrendim, bunları ihmal etmemek şart.
Bu yazımda ikinci adımımız kapsamında ygs ve lys mat çalışmanın inceliklerinden bahsetmek istiyorum. İnşallah faydalı olur.
Her şeyden önce ygs matematiğinin ygs yi ygs yapan kritik şeylerden biri olduğunu söylemek istiyorum. Ygs matematiği çok teorik bilgi gerektirmez, ancak denemenin amacına göre soru portföyü değişir. Sınav eleme odaklıysa; uzun işlemler gerektiren, şıkları arasında sadece birer fark olan, veya hikaye kısmı anlaşılması güç olup denklem kurmaya el vermeyen sorularla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Şimdiye kadarki eleyici ygslerin de matematiklerinde böyle ekstrem soru çeşitleri bulunur. Ayrıca sınav kolay da olsa genelde denemelerin en çok düşünme gerektiren en çok zaman alan kısmıdır. (Bu yüzden ygs denemelerinde zamanınızı ayarlarken türkçe ve matematik endeksli düşünmek en mantıklısıdır bence. İkisi de yorucudur, türkçenin yoruculuğu paragraftan kaynaklanır, ve dinç kafayla çözmeyi gerektirir. Denemeyle ilgili yazımızda bunlara detaylıca değiniriz.) Bütün bu korkunç duran şeyleri paniğe kapılın diye söylemedim, sakin kalalım. Ne kadar belirsiz de olsa ygs matematiğin yapılması son derece mümkündür. Yapılması gereken öncelikle temel teorik bilgilerin edinilmesidir. (Bu bilgiler zaten tüm işlemli sorularda gerekir, üstelik öncüllü sorularda da bu bilgilere ihtiyaç duyarsınız.)
Sonrasında mutlaka nitelikli ygs mat kaynaklarından öğrenme amaçlı soru çözmelisiniz. Nitelikli kaynaktan kastım amacını aşar şekilde zor olmayan, gerçekten sınava yönelik ve sizin ihtiyacınıza uygun kaynak. Örneğin yeni yeni ygs mat çözmeye başlayanlar için endemik yayınları, belli bir süredir çalışıp temel kavramları öğrenmiş olanlar için kartezyen yayınları çok doğru tercihler olmaz. Bunlara dikkat etmek gerekir. Öğrenme amaçlı soru çözümünden kastım ise, çözdüğünüz o soruları kendi haznenize ne şekilde olursa olsun katmaya yönelik soru çözmek. İsterseniz çözüm yolunu ezberlersiniz, isterseniz mantığını kavramaya çalışırsınız, isterseniz önemli gördüğünüz soruları arşivler tekrar tekrar bakarsınız; o kısım tamamen sizin mizacınıza kalmış. Aslında ygs mat konusunda yapacağınız tüm bu çalışmalar denemelerde gelebilecek muhtemel sorular üzerinde hakimiyet kazanmanıza yönelik, ne kadar çok soru çeşidine hakim olursanız başarı oranınız o kadar yüksek olur. Ygs mat çalışmayı bu şekilde özetleyebiliriz. Lys ye de kısaca değinelim, kaynak konu vs. türü detayları çalışma programında vermeye çalışacağım. Her yazımda bunu söylediğimin farkındayım, ancak maalesef fırsat bulamadım bir türlü, bu hafta yapmaya çalışacağım.
Lys mat çalışmak ise ygs mattan daha az detay barındırır. Konuyu öğrenerek çalışmanız durumunda muhtemel soruların büyük bölümünü yapabilecek durumda olursunuz. Yalnız tabii konular uzun ve detaylı olduğu için kavraması zorlayabilir, belli bir tempoyu tutturduktan ve öğrenme mizacınıza uygun bir yol bulduktan sonra alışır, soruları daha rahat çözersiniz. Mesele konuların detaylarını kurallarını ezberleyerek de olsa öğrenmektir lys matematikte, unutmamalıyız.
Bu hafta ygs ve lys matın üzerinden kısaca geçmiş olduk, çok detaylı olmadı, programla biraz daha netleşir kafanızda bir şeyler. Unutmayın ne çalışırsanız çalışın ister ygs olsun ister lys, amacınız konuları kavramları gereğince detaylarıyla öğrenmek ve soru haznenizi genişletmek olmalı. Yorucu bir süreç olabilir, sloganımızı hatırlayın: Hayalleri için isteklerinden fedakarlık etmeyen, istekleri için hayallerinden fedakarlık eder. Sağlıcakla kalın.

problemler nasıl çalışılır

NOT: 6.Yazı Yayınlandı. Sınav Dediğin 3 Adım -Matematik Çalışma Taktikleri-