SINAV ÖNCESİ “DİKKAT”

ZEHRA MERAL DİNÇŞAHİN / Kişilik ve Şahsiyet Eğitimcisi / Başarıyı Arttırma Merkezi (BAM)

ts 2 bölümleri taban puanları 2014Hayatımız da en önemli kelime nedir desem ne cevap verirdiniz? Birçok önemli kelime var fakat “Dikkat” biraz daha sivriliyor sanki… Dikkat hayatımızın her alanında ihtiyacımız sahip olmamız gereken bir mevzu. Dikkat dediğimiz zaman genelde yaptığımız şeye odaklanmak gibi algılanır. Doğru yaptığımız şeylere odaklanmalıyız ama bunu hayatımızın her alanına yayarsak dikkatimizi artırarak daha verimli daha hızlı olabiliriz. Yani temelde dikkati önce kendimize vereceğiz. Şimdi baktığımız zaman dikkat bize nerelerde gerekli, “ders çalışırken, sosyal hayatta, günlük yaşantımızda, aile içi iletişimde”. Dikkatsizliklerimizin belirtileri neler dediğimizde “dalgın olmak, unutkan olmak, çok ders çalışmamıza rağmen kaygılı ve stresli olmak, basit hatalar yapmak, olumsuz düşünceler, yanlış algılar vs” olarak sıralayabiliriz. Biraz üzerinde düşünürseniz ne kadar çok dikkatsiz olduğumuzu hayatımızda çok rahat tespit edebiliriz. Ders esnasında bazen zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız ve dersi duymadığınız zamanlar olmuştur. “Hoca bunu anlatmış mıydı?” ya da ders esnasında aldığımız notlara bakar “bunu ne zaman yazmıştım?” gibi cümleler kurduğumuz zamanlar olmuştur. Kitap okurken ilk birkaç satırda sonra okuduğumuz bölümü anlamayıp tekrar tekrar okuduğumuz durumlar olmuştur.Hayatımızda birçok dalgınlığımız var ama bizim için şu an önemli olan SINAV öncesi ve esnasında ne yapmamız gerektiği? Peki dikkat nedir? “Baktığını görmek, işittiğini duymak ve her anı değerlendirmektir”.  Başarının püf noktası dikkattir. Çünkü başarı dikkatin içinde gizlidir. Size anlatacağım dikkat dışarıda bir şeye odaklanmak değil kendimize odaklanmaktır. Bu dikkati sağlarsak baktığını gören, okuduğunu anlayan oluruz. Şimdiye kadar bütün hazırlıklarımız tamam, motivasyon tamam, başarımızda dikkatli oluşumuza bağlı. Dikkatimizi artırdığımız oranda başarımız artırırız işin püf noktası bu. Başarı dikkatin içinde gizlidir.

Sınavda zihnimize farklı düşünceler gelebilir bu da bizim dikkatten ayrıldığımızın göstergesidir. Dikkatimizi toplamak için her soru da nefesimizi çekelim ve soruya odaklanalım. Bunu her soruda mutlaka TEKRAR EDELİM…Dikkatte olduğumuz zaman zihnimizdeki karışıklık gidecek ve sadeleşecek. Zihnimiz sadeleştiği zaman sakinleşiriz ve daha sağlıklı düşünecek hale geliri. Olmaz ve yapamam düşüncesine silip, sürekli “ben yaparsam olur” cümlesini tekrar edelim. Aklınıza düşünce geldiği anda çekin nefesinizi ve BEN YAPARSAM OLUR deyin.

Bir püf noktası daha vermek istiyorum bu gece uyumadan en az 2 saat önce bizim 3T diye isimlendirdiğimiz “televizyon, tablet ve telefondan” uzak duralım. Çünkü izlediğimiz şeyler biz fark etmeden zihnimizi karıştırır. Ertesi gün zihnimizden film şeridi gibi geçer ve dikkatimizi dağıtır ve bunlarla meşgul olurken de soruyu algılamakta zorlanırız.

jeofizik mühendisliği taban puanları 2018Hayat çok güzel işin merkezinde kendiniz olduğunu unutmayın önemli olan sizsiniz. Keşkelerinizi, olumsuzluklarınızı bir kenara bırakın. Her sonucun mutlaka veriminiz olduğunu ve mutlaka bir güzellik getireceğine emin olun. Bu hayatta emek ve zekanın mutlaka karşılığı alınır bugün olmazsa yarın asla boşa gitmez siz sadece devam edin. Zamanı güzel değerlendirin ve bulunduğunuz andan itibaren yetenek ve vasıflarınızı çoğaltmak için çalışın. Daha donanımlı hale gelirsiniz. Donanımlı hale geldikçe özgüveniniz artar, özgüveniniz artıkça adımlarınızı daha sağlam atarsınız. Eminliğimiz artıkça güç buluruz kendimizde. Güç bulduğumuz zaman ise tüm sınırlarımız ortadan kalkar. Bu hayatta tek bir kişi bir işi başarmışsa, birinin daha başarmaması söz konusu olamaz. Eğitimcimizin bir sözü var “Yiğit düştüğü yerden kalkana denir”. Bu sözü tekrar edin bol bol… Bilelim ki şartlar ne olursa olsun sen bırakmazsan kapının her zaman açık olduğunu görürüz.

SINAV ANI

İlk girdiğimizde doğal olarak bir heyecanımız var, kalbimiz çarpıyor düşüncemizde acaba yapabilir miyim sorular nasıl gelecek kolay mı zor mu? Bunların hepsini geride bırakıp bulunduğumuz ana dönelim.

Nefes egzersizlerimizi unutmayalım. ‘Kazanacak mıyım kazanamayacak mıyım? Başarılı olacak mıyım olmayacak mıyım?’ şeklinde düşüncelere girmeyelim. Bunun yerine şu kadar soru çözüyorum, elimden geleni yaptım BEN YAPARSAM OLUR diyelim. Ne geçmişi, ne geleceği düşünelim, sınavda anda kalmak çok önemli.

görsel iletişim tasarımı taban puanları 2019

Bazı kişilerde sınav öncesi ya da sınava başlayınca her şeyi unuttum hiçbir şeyi     hatırlamıyorum düşüncesi bir anlık gelebilir. Hemen nefesimizi çekip ana gelelim, göreceksiniz ki hatırlayacağız.

Sınav anında yine her soruyu okumadan önce derin bir nefes alıp dikkatimizi kendimize toplayalım.

Ben inanıyorum ki en güzelini başaracaksınız ama şunu unutmayalım, bu sınav bir ayrıntıdır önemli olan sizsiniz sizin huzurlu mutlu güçlü yaşamanızdır onun için 2 saatlik bir sınav için kendimizi boşu boşuna üzmeyelim çünkü bütün gerekleri şu ana kadar yerine getirdiniz eksikleri tamamladınız takviye aldınız her şeyiniz tamam. Şimdi bu sınavda başarılı olmanız dikkatli ya da dikkatsiz oluşumuza bağlıdır yani dikkatimiz toparlarsak başarımızı ortaya koyacağız.

Bu sınavı bir başaran varsa daha güzelini yaparım.

Haydi hep beraber tekrar edelim: BEN YAPARSAM OLUR

BAŞARILAR