Sınav Stresi ve Sınav Heyecanı

Sınav Stresi ve Sınav Heyecanı

Muhammed Necdet ÖZCAN- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Hayırlı günler Sınav Stresi ve Sınav Heyecanı ile uykuları kaçmış kardeşlerim ☺
Sınava az bir zaman kaldı, biliyorum ki içinizde kıpırdanmalar başladı. Hem bir tatile girme heyecanı ve ihtiyacı hem de ders çalışmaktan kalan bezginlik hali ve tabiki sınav stresi bu kıpırdanmaların sebebi. Sınavdan dolayı aklınıza gelmese bile tatil kelimesi sizi biraz rahatlattı sanki. Evet gençler kısa bir süre sonra elinize kitap dahi almayacaksınız☺.

Bu rahatlığı bi hissedin ilk önce sonra sınav kaygısını çözeriz inşallah. Bir senenin vermiş olduğu yorgunluğu biliyorum ve sizi de çok iyi anlıyorum. Burda velilerden istirhamım (ne kadar okumasalar da) sınavdan sonra yavrularımızı azcık rahat bırakalım. Bu kısa bölümü geçip asıl sınav kaygısı nasıl giderilir sorusuna gelelim. Tamamını kesinlikle gideremeyiz yoksa sınavın tadı kaçar biz azaltmaya çalışalım. Öncelikle herkes yüzlerce kez dese toplum baskısı bu sınavı hayatın sonu veya başı olduğunu bize dikte etti. Halbuki hayatın boyunca sana açılmış yüzlerce kapıdan sadece biri. Eğer yazın bir lokantada garson olarak çalışmışsanız o da bir kapıydı. İşe girmeden bir gün önce heyecan yaptınız mı?”Ya Olmazsa

Ya olamaz yarın ben müşterinin nasıl yüzüne bakcam bu kısma hiç çalışmamıştım ya kesin kalcam ben mezuna seneye garsonluk da zorlaşır seneye de kalırım kesin. ” diyen bir manyak görmedim açıkçası Bu vatanın güzide gençleri! size demek istediğim siz bu ülkenin geleceğisiniz, sizi bir sene geç kazanmak veya başka yeri kazanmak veya hiç kazanamamak korkutmasın. Bizi yaradan Rabbimiz, kainata getirdiği düzende sana da bir yol çizdi merak etme. Bir kuşun kilometrelerce gidip bir yerde rızıklanmasını sağladı. Ve senin yani eşrefi mahlukat olan insanın da rızkını koydu. Burda madem rızkımız var niye çalışıyoruz diyip de yatmaya başlamamız da lazım. Mesela Hz. Musa arkada düşmanlar önünde kızıldeniz arasında kaldığında işte yakalandık diyen kavmine, Hayır, asla! dedi. Çünkü, Rabbim benimle beraberdir ve bana yol gösterecektir.(Şuara suresi). Rabbine güvendi, asasını vurduğunda kızıldeniz yarıldı. Ama burda dikkatinizi başka yere çekmek istiyorum! Asasını vurdu. Yani eyleme geçti, Rabbim sana da bir sınav verdi ve asa olmasa da senin eyleme geçmeni, çalışmanı istedi. Senin buradaki yapabileceğin şey çalışmaktı ve Hz. Musa örneğinde olduğu gibi Allaha güvenmekti. Elinden geleni yapmaya çalıştın. Belki eksik yaptın ;olabilir, hataların oldu; o da olabilir.

Niyahetine Bak

En nihayetinde sen birseyler yaptın ve tamamı sınav olan bir hayatta bir sınava gireceksin. Sonuç ne olursa olsun sen Allahın bir kulusun ve rızkını aramaya devam edeceksin. Sonuç ne olursa olsun sen bu vatanın evladısın ve göz bebeğimizsin. Sen kendini bu ülkeye, vatana hizmet etmeye adarsan zaten bu sınavı kazanmışsındır inşallah. Ayrıca belirtmeliyim ki herkes popüler olan meslekleri yapmayacak,popüler diyorum iyi demiyorum çünkü en iyi meslek yaptığın meslektir. Doktor, mühendis, öğretmen bunlar popülerdir sadece. Bu mesleklerin hakkını veremeyen insanlar var.

Asla aşağı olarak görmediğim, çok saygı duyduğum meslek grubu olan çöpçülerdir ve işlerini çok güzel yaparlar. Ben onları çoğu doktorla, profesörle aynı kefeye dahi koymam. İşini en güzel yapan insan en güzel insandır. Yani siz de popüler mesleklere sahip olamayabilirsiniz ama işinizi en güzel yapacak insanlar olabilirsiniz. Bu millete, devletin her kademesinde ayrıca özel sektörde de hizmet etmek için birbiriniz ile yarışın. Lys nin amacı çok para getirecek mesleğe gitmek olmasın. Lys nin amacı bir iz bırakmak, bu sınav böyle çalışılır böyle de girilir bir müslüman böyle olur ulan diyip herkesi kendine hayran bırakmak olsun. Üniversiteyi kazansan da kazanmasanda duruşun ile dillerde bir şarkı bırakırsın inşallah ☺. Bu fikir yapısı ile sınav sonucu ne olursa olsun kazananın siz olmasını Allahtan diliyorum. Kendinizi bir sınav için yıpratmayın çünkü bu ülkeye uzun süre lazımsınız. Sözlerimi sonlara doğru aklıma gelen bir şiir ile kapatmak istiyorum.

Gideriz, nur yolu izde gideriz,
Taş bağırda, sular dizde, gideriz,
Bir gün akşam olur, biz de gideriz,
Kalır dudaklarda şarkımız bizim… Üstad Necip Fazıl.