Sıra Sizde !

MERHABA 2019 TAYFA

Yepyeni bir döneme girerken ağustos ayının son günlerinden 2019 tayfaya selam olsun. Öncelikle 2018 YKSnin tüm mağduriyetlerini tatmış olaraktan ben, bu yazıda sizlerle gerek geçmiş bir sınav yılına bakıp artı ve eksilerini değerlendirerek yorumlamak, gerekse ufak tahminler ve tecrübeyle sizi nelerin beklediğinden biraz olsun bahsedeceğim.

Sohbetimizi iki başlıkta ele alalım. Mezuna kalanlar / 12. sınıflar olmak üzere.bilgisayar mühendisliği taban puanları 2020

12. SINIFSAN (Değilsen bekleme alta uç )

Sen, lise son sınıf öğrencisisin artık büyüdün , okul bitiyor. Gözünde büyüttüğün liseyi  “Seneye üniversiteye gittiğimde sırasına kadar özlerim” kafasıyla görüp buğulu buğulu bakıyorsun kitaplarına falan ama yok yani.. Tüm bu modlar 1 ay sonra geçecek. Bunu bi bil öncelikle. Senin en ağır yükün okul şuan. Ama nefret ederek bakma sakın. (Bu cümleyi bir eğitim-öğretim yılı boyunca nefret etmiş öğrenci profili olarak söylüyorum.) Yapman gereken en önemli şey okulla birlikte sınav hazırlığını elden bırakmamak. Çünkü senin de bildiğin gibi okul ortalaması çok büyük önem taşıyor ve sen zaten okulda iyi not almaya çabalarsan ve bunu da başarırsan yıl sonunda gireceğin sınavda da başarılı olmaya adım adım yaklaşmış olursun.

Tüm bunlar konumuza girişte bir temelken gelelim gün, hafta ve ay aralıklarıyla moralinin bozulacağı ‘yapamayacağım, başaramayacağım’ dediğin anlara. İşte ben tam olarak bu konu için yazıyorum bu satırları. Çünkü ‘yeter artık’ dediğin zamanlarda hafızanda bu satırları okuduğun an canlansın ve yılmadım diyerek ayağa kalk istiyorum. Emin ol sen başarabilirsin, sen bunu yapabilirsin. Kimse inanmasa da ben buna inanıyorum. Şunu unutma ki hiçbir şey imkansız değildir. Bir mezun kadar avantajlı değilsin belki kafanda ama sakın ben zaten mezuna kalacağım diye başlamadan bitirme bu yılı. Çünkü mükemmel bir programla her şeyin üstesinden gelebilirsin. (denendi, onaylandı) Mezunlar sana göre avantajlı olabilir ama bir yandan da tüm yılı evde geçirecekler. Hayatları bir düzende seyretmeyecek. Ama sen okul sağolsun sabah 8 de başlayacaksın güne. Empati yap yani Her zorlandığında aç ve istediğin üniversitenin tanıtım filmini izle. Yatağına uzan ve iş yerinde hayal et kendini. Eminim ki faydası olacaktır.

Gelelim MEZUNSAN,

Senin için bu sene geçen yıldan çok daha farklı olacak. Sen artık tecrübeli, okulun sınırlandırmasına girmeden kendi bireysel planlaman ve iradenle çalışacaksın. Aslında bu gerçekten mükemmel bir durum ama elbette ki azimli davranıp nefsine karşı iradesini koruyabilene .. Bir gözden geçirelim gelecek ayları senin için. Mezunlar bana göre iki kategoride incelenebilir. Geçtiğimiz YKS’ye hazırlanırken dolu dolu geçirmiş vicdanı rahat olanlar ve ben zaten mezuna kalacağım diyerek gününü gün edenler..

Sen eğer geçtiğimiz yılı çalışarak geçirdiysen ve konularının %80i kafanda tamamlanmış, sadece ufak tekrarlara ihtiyacın varsa sadece test çözeceksin. Öğrendiğin bilgileri pekiştirecek, bir konuyu farklı soru türlerinden görecek ve o konuyu sindireceksin. Tüm bunların yanında an gelecek uyku bastıracak, arkadaşların çağıracak, gezmek dolaşmak, müzik dinlemek isteyeceksin. Ama ben biliyorum ki sen mezuna kalacağım diyerek tüm bunları göze aldın. Bu derece cesaretlisin. Seni tüm kalbimle tebrik edip destekliyorum umarım bu sene istediğin yerde olursun

ve sen, bir yılı tabiri caizse boş geçirip geçen seneden bu seneye odaklanan arkadaşım. Senin işin zor ama bir yılını bu seneye odaklanmakla geçirdin. Zaten iş beyinde bitiyor. İnandığın şeyin zamanı da belliyse kafanda sen bunu o gün geldiğinde başaracaksın. Sadece okulun olmadığı bu zamanı evde okunan bi okul misali geçireceksin. İradeni sağlam tutup nefsine hakim olacaksın. Çünkü senin bir dakikan çok daha önemli bu sene. Zamanın bol endişelenme ama düzenini sağlam oturtmalısın. Çünkü programını aksattığın zaman bunları bir sonraki güne yansıtarak yorucu yığılmalar yaşayabilirsin. Bu yüzden çok dikkatli olmalısın.

VELHASIL KELAM, 2018 bitti. Gerek yenilikler , gerek karşılaştığımız yeniliklerden ötürü bir takım problemler, stres bizi çok yordu. Ama şimdi devir 2019.ların devri ve ben size güveniyorum. Çünkü çalışınca , gerçekten hakkını verince başarılabileceğini gördüm. Önceliğiniz güzelce bir konu listesi oluşturmak ve bu listede bitirilen konuları elemek olsun. Çünkü bitirilen bir şey olduğunu görmek sizi motive edecektir buna eminim. Buraya tıklayarak konulara ulaşabilirsiniz ⇒ 2019 YKS Konuları

Bununla birlikte program oluşturmak ve düzen tutturmak adına benimle iletişime geçmek isteyenler olursa gerek tecrübelerim, gerekse düzen ve programa dair tüm özverimle yardımcı olabilirim. Bana https://www.instagram.com/mlaratrn/ adresindeki instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

BAŞARILAR.