Söyleyeceklerim Var


Muhammed Necdet Özcan – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Hayırlı günler arkadaşlar ;

Bu ikinci yazım Allah utandırmasın. Daha çok nasıl çalıştın, ne yaptın , ne yedin , ne içtin , gözünü seveyim üzerime bir program at gibi soru ve istekler çok oldu bir nebze yardım etmek istedim ne kadar yapabilirsek. Öncelikle 12 ye geçen kardeşlerim için konuşalım , 11 e geçen dostlarım acelecisiniz ama size de değineceğim.akciğer detoksu şikayet

12 ye geçenler öncelikle ben naptım? 11 de haftada bir deneme yapıp sene içinde aşağı yukarı ygs bitmişti . ygs de tek tük konu eksiği olanlar yazın haftada 1-2 deneme çözsünler abartmasınlar çünkü sene içinde günde 1 e kadar inecek olay, yazın enerjinizi bitirmeyin. Lys çalışın şöyle bir iki ders biterse baya rahat edersiniz sene içinde bunu da nasıl yaparsınız tüm lys eksiklerinizi yazın bi kağıda günlere bölün tatillerinize kadar ayarlayın , yaz planınız hazır olsun en kısa zamanda, bakın tatil de dedim he yüzünüzü gören cennetlik durumuna düşmeyin insansınız sonuçta. Peki nasıl abi dile kolay da unutursak nolcak ya diyorsanız ders ders ele alalım ; mesela fizik : genelde konular mantığa oturunca olay bitiyor ama gel gelelim formüller unutuluyor denemede akla gelmiyor tecrübe ile sabit , küçük bi deftere her konunun formüllerini yazın arka arkaya gelsin ama sadece formüller sonra sık aralıklarla bakın unutmazsınız sonuçta F=m.a   ; kimya için bi kere çalışın, formüllü konular da var ezber ağırlıklı konularda tam bir karmaşa şrfsz kimya , napcaz peki ? formüllü konularda fizikteki kural geçerli olabilir , organik kimya gibi gıcık konularda gençler bir cep kitabı bulun arada bir göz gezdirin ama bunları adamakıllı bi kere bitirdikten sonra yapın, derseniz ki of be kimya bu kadarını hak etmiyor bi kere bitirin lys denemeleri yapın zaten 30 soru birsey ; biyoloji Allah a emanet dostlar o kadar seyi nasıl akılda tutcaksınız kesin unutursunuz , ygs den sonraya bırakabilirsiniz , illa çalışacaksanız bi bitirin sonra kısa not ve denemelerle lys ye kadar bekleyin ayrıca aşırı derecede meb kitaplarını tavsiye ederim 4 seneninkileri de bulabilirseniz sadece ordan adaaaammm gibi çalışın.matematik ; yazın kesinlikle birazı halledilmeli üç beş deme abim ablam Allah ne verdiyse bitir kafaya otuttur kolay unutulmaz kolay hatırlanabilir bi ders ama güzelce çalışınca, yazın tamamını da matematiğe heba edersen çok da hoş olmaz ama farklı bi taktik uygularsın bu sana kalmış ; geometri : çevremde kimsenin adamakıllı kastığını görmedim (kesin ben yokken kastılar) ama herkesin hallettiğini gördüğüm garip bi ders ben de fazla bakmadım çünkü tıp için az puan verir , pratiğinin iyi olması büyük avantaj ,aylarca geometri çalış bi dik indirmeyi göremezsen o soru gitti çoçuum , tıpçılar bu derse ona göre önem versin. Hadi bi de edebiyat penceresi açalım bu promosyon ,Türkiye sıralamamda edebiyat şeysinde sayısala göre salak bir şekilde daha öndeydim , ygs den sonra kısa bir süre edebiyat baktım , lys sinde uyuduğum için azar işittim sayılır o gözetmeni unutmadım.

Ygs de çok eksiğim var hoca ne uzattın ben lys konusunu diyen dostlar, ygs + lys çalışacak tabiî ki bitirin şu ygs konularını abartmaya lüzum yok ygs dediğin şey denemeler ile gelişir , sosyal için el kitapları yeter , feni bi çalışın ek kaynaktan , matematik genelde bilinir ama farklı soru tipleri olur konuya bakın biraz soru çözün , önce Allah a sonra denemelere havale edin. Türkçe ise hız ve anlama gerektirir ki genelde çözerken aşırı sıkar , çözümü çok yok sevsen de sevmesen de çözecen onu ,ya sabır çek iyi gelir.

Gel gelelim 10 dan 11 e geçenlere ve heyecan dolu arkadaşlara , dersten ziyade kitap bol okunmalı bu çalışırken ve deneme çözerken hız katar son senenizde farkı attırır. Biraz 9 a bakın unutmayın çünkü ygs ordan gelir daha çok. Biraz 10 matematiği bakın yada bitirin , şimdi ne çalışsanız unutma ihtimaliniz yüksek , hem kendinizi sıkarsanız eğer kafanıza sıkmış olursunuz zaten son 2 sene  çalışmanız gerek , öldürme kendini, mutlu olduğun şeyleri yapmaya devam et , ya da ilerde ne yapacağına karar ver , bu vatan için ne yapabilirim diye biraz dertlen , sen niye Nobel alamayasın , tek eksiğin biraz gaz onu da ben veriyorum kalk araştır şu Nobeller nasıl kazanılmış Aziz Sancar ne yapmış.

Üstad Necip Fazılın dizeleri ile bitirelim ;

Mehmed’im, sevinin ,başlar yüksekte !

Ölsek de sevinin , eve dönsek de !

akü harita mühendisliği

Sanma bu tekerlek kalır tümsekte !

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

mevlana üniversitesi bölümleri ve puanları

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Muhammed Necdet’in diğer yazısı:

YAZAR HAKKINDA – Muhammed Necdet ÖZCAN

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde okuyor.Gezmekten hoşlanıyor.Resimler çiziyor.Sosyal biri.