TDK Kesme İşaretini Kaldırdı

Türk Dil Kurumu (TDK), kurum ve kuruluş adlarının sonuna konulan kesme işaretini kaldırdı. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak.Bunun sınavlara yansıması olup olmayacağı merak konusu.

trakya üniversitesi 2015 taban puanlarıHabertürk’ün sorularını yanıtlayan TDK yetkilileri, “Kesme işaretini kurum ve kuruluş adlarından kaldırdık. Türkiye Büyük Millet Meclisine, Başbakanlığa, Bakanlar Kurulunun, Türk Dil Kurumuna, Mavi Köşe Bakkaliyesinden gibi…” dedi.Ahmet’in, Kırıkkale’nin gibi özel isimlerde üsten ayırmanın kullanıldığını kaydeden yetkililer, TBMM, TOBB gibi kısaltmalarda kullanımı sürecek olan kesme işaretinin güncelenen halinin yazım kılavuzuna ve internete de konulduğunu dile getirdi.

BİZ DAHA ÖNCE KALDIRMIŞTIKDil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendilerinin de kesme işaretini kaldırdıklarını belirterek, “Biz daha önce kaldırmıştık da onlar sonunda doğrusunun bu olduğunu görüp çizgiye geldiler. Kısaltma yazıyorsanız kesme işareti kullanıyorsunuz” dedi.

kaynakHT