TEK DERT YGS

Şafak YILDIRIM

başkent üniversitesi 2 yıllık bölümler

İnsanların tek derdi YGS olmuş. YGS olmazsa olamazsın bir şey. Mahvolursun, bitersin, ölürsün. Siz ne’siniz? Bir robot mu? Yoksa, sadece ebeveynlerinizi tatmin edecek kadar çalışayım, yüksek puan almazsam da olur düşüncesine sahip bir varlık mı? Yahut öleyim, sürüneyim, lakin başarımı sadece üç dakika takdir edecek olan arkadaşlarıma hava atayımcılardan mısınız? Bence siz ne’siniz biliyor musunuz?
.
.
.
“Siz bir insansınız” Hem de sapasağlam bir beyne sahip bir insansınız. YGS dediğimiz ucubevari şey, isterseniz diğer sene, hatta öbür sene tekrardan girebileceğiniz bir sınav. Kendinizi kandırmayı bırakın, bu sizin hayatınız, diğer sene bu sınava tekrar girebilirsiniz. Ama hayatınızı hele ki bu güzel yıllarınızı ruhunuzu yıpratmakla ertelemeyin. Çalışmayacak mıyız?
.
.
.
Tabii ki de çalışın. Ama lütfen kendinize eziyet etmeyin. Yeni şeyler mi öğrenmek istiyorsunuz? Çıkın dışarı! Gidin bir saraya, bakın etrafa, sorun, sorgulayın. Yeter ki merak edin. Siz beyninize ne kadar yüklenir, ne kadar hücum ederseniz, o sihirli, o mücevher ve tüm servetlerin daha da ötesinde olan ruhunuz ve beyin algoritmanız o kadar uçuruma yuvarlanan bir taş gibi adeta uçup gider.
.
.
.
Ve şimdi alın elinize bir kağıt ve bir de kalem. Sizi mutsuz eden her şeyi yazın ve yazdıklarınızı aklınızda tutun. Sonra da ya yakın, ya da vahşice yırtıp, parçalayıp tuvalete atın ve sifonu çekin* Çünkü; eğer gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız ilk olarak kendinizden ve şu değerli ruhunuzdan başlayın!2016 bilgisayar mühendisliği taban puanları

*Bu bir terapi yöntemidir ve birçok uzman tarafından sınav stresiyle cebelleşen öğrencilere uygulanır.

NOT: SORULARINIZI CEVAPLAYABİLİRİM. İNSTAGRAM: safakyildirim.tr.gg