TEKRAR BAŞLADIN ÇÜNKÜ

Elif Hacer OKUR – Üniversite Yazarı

TEKRAR BAŞLADIN ÇÜNKÜ:

Merhaba, kader arkadaşım.Biliyorum çok zor bir döneme başladın. Hayat zaten 18-19 yaşında yeterince zorken bir de koskoca 12 senede bin bir zorluklarla öğrendiğin şeylerin hepsini 1 senede tekrar çalışıp 2 saat bile sürmeyen saçma sapan soruların olduğu sınava hazırlanıyorsun. Hayatının dönüm noktasına, hayallerin için gireceğin yollara nasıl gideceğini daha karar bile verememişken, tam karar vermen gereken zamanda gireceksin bu sınava biliyorum. Senden daha donanımlı insanlar da var, korkuyorsun biliyorum. İlkokul öğretmenin yüzünden çok şansızsın bunu da biliyorum. Bunları nerden mi biliyorum? Çünkü bende senin gibi güzel ülkem Türkiye’mizin ŞANSSIZ tarafındayım. Zaten şanslı taraftan oluyor olsaydım bunları yazarak içimi dökmek istemezdim, sana yardımcı olmak istemezdim.

Ders çalışmaktan çok motive edilmeye ihtiyacın var değil mi? Motive olmak istiyorsun çünkü sende motive olduğunda ne kadar daha verimli çalıştığının farkındasın. Ama seni senden başkası da motive edemez bunu da biliyorsun…

İnsanlar hep tüm kararlarında yanında olduklarını söylerler ama sonra bir yola girmeye karar verdiğinde “senin kararındı, ağlayıp sızlayacağına git ders çalış” dediler dimi. Diyorlar dimi. Mezun olmaya karar verdiğin o ilk gün; (hatırla) herkesten Çarşı taraftarının Beşiktaş’a attığı o sloganlar gibi seni desteklediler: “Sen yaparsın kızım, zaten küçükken de çok zekiydin ama geç öğreniyordun, biz sana güveniyoruz, maddi manevi yanındayız (…)” Bütün tercih dönemi arkadaşların tercih yaparken sen bunları duydun etrafından. Herkes böylesine yanındayken şimdi etrafına baktığında sadece sen ve bir sürü konu, test kitapları var.

4 yıllık denizcilik üniversiteleri

Çalışamıyorsun.

Çünkü tek başınasın.

Çalışamıyorsun.

ameliyathane hizmetleri puanları

Çünkü arkadaşların üniversitedeyken sen aynı şeyleri yeniden çalışıyorsun.

Çalışamıyorsun.

Çünkü

BAŞARAMADIN.

Hayır! Sakın böyle düşünme, sen kimsenin yapmaya cesaret edemediği şeyi yaptın, sen hocaların bile söylemeye cesaret edemediği bir yoldasın.

Tekrar başladın çünkü hedeflerin büyük.

izmir ekonomi üniversitesi psikoloji

Tekrar başladın; çünkü sen en iyi yerde olmayı hak ediyorsun.

Tekrar başladın; çünkü mutlu olacağın yere doğru emin adımlarla gidiyorsun.

Tekrar başlamış olman yenik olduğun anlamına gelmez dostum.

Şimdi topla kendini ve bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra derin bir nefes al ve tercihlerin açıklandığı gün yaşayacağın o mutluluk için çalışmaya başla. Sakın unutma! Buralarda bir yerlerde senin için dua eden, sana güvenen birileri var Bir sonraki yazımda görüşmek üzere   #birgaripmezun