Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2017 LYS tercih sonuçları için binlerce adayın bekleyişi sürmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından gerçekleştirilmeye başlayan LYS tercih işlemleri 18 Temmuz tarihinde binlerce adayın erişimine açılmıştı. LYS tercih işlemlerini tamamlayan adaylar artık beklemeye başladı. ÖSYM tarafından LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili henüz bir açıklama gelmese de, adaylar geçmiş yılların tercih sonucu açıklamalarına göz gezdiriyorlar.LYS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adaylar hangi üniversiteye yerleştiğini görüntüleyebilecek ve ardından da üniversite kayıt işlemlerini tamamlayacak. Her sene olduğu gibi bu senede Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?Evet ÖSYM’den bir bilgi gelmedi fakat  YÖK’ten önemli bir bilgi geldi. Üniversiteye dair kayıtlar her yıl Eylül ayında yapılırken, bu sene ilk kez kayıtlar Ağustos ayında yapılacak. İnternet üzerinden kayıtlar 11 Ağustos 2017 tarihinde başlıyor. Öte yandan sınav merkezi her iki sınava dair önemli verilerini doküman sayfasında paylaştı. Buna göre;

2017 ales konularıYGS sınavında 2.265.844 kişi başvururken, sınavı geçerli olan kişi sayısı 2.161.438 olarak tespit edildi. İlk sınavda standart sapma puan olan en yüksek sınav Türkçe oldu: 8,758. 180 puanı ve üzeri alanlar üzerinden kızlar, erkeklerden daha başarılı oldu. Kızlar yüzde 73, erkekler yüzde 66. Lise sonda okuyanların yüzdesi 44 olarak belirlenirken başarı oranları yüzde 66 olarak belirlendi. Lise mezunlarının yüzde 28’i sınava girdi. Yüzde 65’i, başarılı oldu. En çok dikkat edilen ise üniversite mezunları… Üniversite mezunlarının yüzde 7’si sınava girerken, 180 puan ve üzeri puan üzerinden yüzde 85’i başarılı oldu. 180 puan baz alındığında 2016 yılındaki sınav puanları başarısı, 2017 yılına oranla daha yüksek. Herhangi bir puan türünde 180’ni Geçen Aday Sayısı 2017 yılında 1.506.479, 2016 yılında ise 1.600.049. Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÜNİVERSİTE TERCİH SONUÇ SORGULAMA

LYS TERCİH SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR? Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?Milyonlarca üniversite adayının beklediği LYS tercih sonuçları, ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemi üzerinden (sonuc.osym.gov.tr) erişime açılacak. Adaylar ‘Aday İşlemleri Sayfası’na T.C. Kimlik Numarası ve Aday Şifresi girerek tercih sonuçlarını öğrenebilecekler.LYS tercih sonuçları (üniversite tercih sonuçları) adayların evlerine posta ile gönderilmeyecektir. Sonuçlar yalnızca ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden erişime açılacak.

2018 ygs kaç gün var

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

Tercih sonuçlarına göre üniversite kazanan adaylar, 14 Ağustos 2017 tarihinde kayıt işlemlerini yaptırmaya başlayacak. 18 Ağustos 2017 tarihine kadar sürecek olan üniversite kayıt işlemlerinin ardından öğrenciler tüm işlemlerini tamamlamış olacak ve üniversitede eğitim görmek için herhangi bir engel kalmayacak.