Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam

Boşta kalma korkusuyla yanlış seçeneklere yönelebilirsiniz. Uzmanlar uyarıyor: İsteklerinize, hayallerinize uygun işler yapabilmek için “Ne iş olsa yapmam” demekle işe başlayın Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam

öğrenciler üniversite giriş sınavlarına hazırlanırken, sınavın kendisi o kadar önemli hale geliyor ya da getiriliyor ki gençler hangi programlarda okumak istediklerine karar vermeden, üniversiteler ve programlar hakkında nerdeyse hiçbir sey bilmeden kendilerini tercih döneminin içinde buluyorlar. Bir önceki yılın puanları ve sıraları içinde kayboluyor, kendi isteklerini, beklentilerini hayallerini tamamen unutuyorlar. Okan Üniversitesi Aday Iliskileri Müdürü ve Egitim Uzmanı Servet Gülsün Sirin “Isteklerinize, yeteneklerinize, uygun isler yapabilmek için ‘Ne is olsa yapmam’ demekle ise baslamalı” dedi. Sirin dogru tercihte bulunmak için ögrencilere söyle bir yol haritası önerdi: -“Kazanamazsam ne yaparım?” sorusu yerine “Neden kazanmalıyım?” sorusunu sormakla ilk adımı atın. Neden üniversite egitimi almak istediginizi bilin. -Yeteneklerinizi objektif degerlendirin. Bu konuda ne mütevazı olmalı ne de gerçeklikten uzaklasmayın. -Tercihler öncelikle istek sırasına göre yapılmalı. Ondan sonra sıralamayla o yıl o programa yerlesen son ögrencinin sıralaması karsılastırılarak mantıklı bir dizgede olup olmadıgı kontrol edilmeli. -Popüleri degil yeteneklerinizin oldugu alanları seçin. Üniversite tercihlerinde yapılan en önemli yanlıs, popüler olanı seçmek. Çok büyük bir çogunluk yeteneklerine uygun olup olmadıgına bakmaksızın, bölümle ilgili hiç fikir sahibi olmadan popüler oldugu için tercih ediyor. -Ikinci büyük yanlıs ‘Puanım ziyan olmasın’ diye istemedigi bir programı yazmak. Bir programı sadece üniversite adı için seçenler var. Önce program sonra üniversite seçilmeli.

10 soruda tercih  

Adaylara toplamda 24 tercih hakkı verilecek. Tercih işlemi için belirtilen son gün ve saate kadar internet ortamında tercih listesinde değişiklik yapabilir. Kayıt hakkı kazandığınız programı sonradan değiştirmeniz mümkün değil

Üniversitede bir bölümü seçmek aynı zamanda gelecekte yapacağınız mesleğe karar vermek demektir. Bu nedenle tercih dönemi üniversite adayları için çok önemli. Unutmayın meslek seçimi, yaşam biçimini de belirleyen bir süreç. Sağlıklı bir tercih yapmak için teknik kurallara da dikkat etmek gerekiyor.
İşte adayların bu süreçte aklını karıştıran sorular ve yanıtları: Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam Kaç tercih yapma hakkım var?
Toplamda 24 tercih hakkı var. Ama tamamını kullanmak zorunlu değil. Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam Tercihlerimi ÖSYM’ye gönderdikten sonra değişiklik yapmak mümkün mü?
Tercih işlemi için belirtilen son gün-saate kadar, internet ortamında tercih listesinde değişiklik yapabilir. Tercih işlemlerini internetten bireysel olarak mı, yoksa başvuru merkezlerine müracaat ederek mi yapmak daha sağlıklı? Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam
İnternet kullanımında deneyimi bulunmayan ve yanlışlık yapmaktan çekinen adayların tercihlerini Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapmaları daha doğru olacak. Tercihlerin internet üzerinden aday tarafından gönderilmesi durumunda yapılabilecek yanlışların sorumluluğu adaya ait olacak.

 Tercih listemde son sıraya yazdığım bir bölümü benden daha düşük puanlı birisi ilk sıraya yazarsa kim daha avantajlı? Tercih sıralaması bu anlamda önemli mi?
Puanı yüksek olan bir aday son tercihine daha önce yerleştirilir. Burada önemli olan puanın yüksek olmasıdır.

burlumbuş otu diğer adı

 Genel lise mezunuyum. 2 yıllık bir bölüme yerleştiğimde bir sonraki yıl puanım düşer mi?
2 ya da 4 yıllık herhangi bir bölüme yerleştirildiğinzde (Açıköğretimin kontenjansız programları hariç) bir sonraki yıl OBP’niz yarı yarıya düşer.

islam tarihi konu anlatımı

 Öncelik neye göre belirleniyor? Tercihte en önemli cümle: Ne iş olsa yapmam
Yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek. Puanınız ne kadar yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilirsiniz. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

 Tercih yaptığım halde yerleştirilmezsem seneye puanım düşer mi?
Tercih yapmak puanı düşürmez. Önemli olan bir yükseköğretim programına yerleştirilmek. Açıköğretim Fakültesi’nin kontenjansız bölümleri hariç bir yükseköğretim programına yerleştirildiğinizde, ister kayıt yaptırın, ister yaptırmayın, OBP katkınız yarı yarıya azalır.

 Sonuç kâğıdındaki puandan hangisi işime yarar?
Hangi puanlarınızı kullanacağınız tercihlerinize göre değişir. Örneğin sadece özel yetenek veya açık öğretim programlarına başvuracak bir aday YGS puanlarını kullanacakken, herhangi bir mühendislik programına yerleşmek isteyen bir aday MF puan türünü kullanacaktır. Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler hangi puan türüne göre öğrenci alıyorsa, siz de o puanınızı dikkate alın.

 Merkezi yerleştirmeyle kesin kayıt hakkı kazanan biri özel yetenek sınavına başvurabilir mi?
Bir programa yerleşen aday, isterse özel yetenek sınavlarına girebilir. Üniversitelerin özel yetenek sınavları genel olarak ağustos ayında farklı tarihlerde uygulanır. Her iki programı kazanan aday aynı anda ikisine kayıt yaptıramaz. Birini seçmek zorunda kalır. Özel yetenek sınavlarıyla ÖSYM’nin bir ilgisi yok. Üniversitelerin özel yetenek sınavları ile ilgili bilgiler web sayfalarından takip edilebilir. Sadece özel yetenekle yerleşmek isteyen adaylar merkezi yerleştirme için başvuruda bulunamazlar.

 Puanı  belli olmayan bölümleri tercih ederken neye dikkat edelim?

Puanı belli olmayan bölümler ya yeni açılmıştır, ya ismi değişmiştir, ya da puan türü değişmiştir. Yeni açılmış bir bölüm tercihlerinde; aynı ildeki üniversitelerle karşılaştırıp onların puanları ve yüzdelik dilimleri dikkate alınmalı.