Tünelden Önce Son Çıkış

Merhaba Üniversite okurları!

Sınava çok az bir süre kaldı, eminim hepiniz güzel hayallerle çıktığınız bu yolun sonuna gelmenin heyecanıyla dolusunuz. Yeni bir hayatın başlangıcı sayılacak bu zorlu sürecin son anlarında sizlere nasıl yardımcı olabileceğimi düşündüm ve biraz tecrübe, biraz bilgi birikiminden oluşan bu yazı çıktı ortaya. Aslında nasıl ders çalışmalıyız, kendimize nasıl hedefler koymalıyız konulu bir yazı hazırlayacaktım ama sınava az bir süre kaldığı için daha çok sınava yönelik, daha işlevsel ve pratik bazı şeyler paylaşmak istedim sizlerle. Umuyorum ki sınavda daha rahat olmanızı, stres, kaygı ve duygu durumunuzu kontrol altına almanızı kolaylaştıran bilgiler olur.

Sınava az bir süre kala artık sınav için hazır olduğunuzu düşünüyor olmalısınız, yani en azından büyük bir çoğunluk böyle düşünüyor olmalı. Konular bitti, tekrarlar yapıldı, test kitapları çözüldü, denemelere başlandı. Çok güzel! Bunlar yapılması gereken, hemen hemen herkesin yaptığı şeyler zaten. Peki başka neler yapabiliriz? Kendimizi sadece zihinsel olarak değil, fizyolojik ve psikolojik olarak da hazırlamak için çalışacağız.çoçuk gelişimi taban puanlar 4 yıllık 2019

Deneme çözerken neler yapmalıyız? Evet, denemeyi çözdükten sonra cevapları kontrol edip yanlışlarımızla ilgili küçük notlar almalıyız vs. bunları herkes bilir, bunlar değil söyleyeceklerim.
Öncelikle çalışma masanızı düzenleyip gerçek sınav ortamına benzer bir hale getirin, yani dikkatinizi dağıtacak nesneleri kaldırın. Bu sınav salonuna daha kolay adapte olmanızı ve sınava daha iyi odaklanmanızı sağlar, aksi halde evdeki ortamınızda alıştığınız gibi gözünüz arada bir kontrol etmek için telefonunuzu, sürekli masanızda duran not defterlerini ya da dağınık bir masa düzeni arayabilir.
Mümkünse (birçoğunuzun okulu olduğu için bunu ayarlamanız mümkün mü bilmiyorum ama) deneme yapacağınız saat gerçek sınav saatine uygun olsun. 10.15’te denemeye başladıktan sonra da gerçek sınavdaki gibi ara vermeden (Türkçe bitti matematiğe geçmeden bir şeyler atıştırayım ya da biraz mola vereyim gibi bahanelerle ara vermeden) sınavdaki kurallara uyarak sınavınızı tamamlayın. Bu beyninizi her gün saat 10.15’te aktif olmaya alıştırır ve sınav günü o saatlerde soru çözerken bu duruma adapte olmakta zorlanmazsınız.
Bir diğer mevzu: süre. Sorularınızı çözerken 135 dakikayı tamamen kullanmaya çalışın, beyniniz 135 dakika boyunca bir şeylerle meşgul olmaya alışsın. Hatta sadece deneme esnasında değil kitap okurken ders çalışırken ödev yaparken de 135 dakika sınırını kendinize koyabilirsiniz.
Ayrıca deneme çözerken evin verdiği rahat imkanlara göre değil sınav salonunda oturabileceğiniz şekilde oturmaya gayret edin. Bu sayede sınav esnasında sıkılma, yorulma durumunuz ortadan kalkar ve aynı pozisyonda oturmaya alışan vücudunuz size zorluk çıkarmaz.
Deneme esnasında bir şeyler yeyip içme mevzusuna gelirsek, hiç önermem. Sınav salonuna yiyecek içecek sokmak (su hariç) yasak. Normalde ders çalışırken bir şeyler yeyip içiyorsanız muhtemelen benzer bir durum olan gerçek sınavda da ihtiyacınız olmasa bile bir şeyler yemek istersiniz. Bu da sınav esnasında dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir.
Sınav ortamına girdiğiniz zaman normalde, denemelerde, yaşamadığınız bir heyecan yaşamanız normaldir. Zaten sınav başlamadan bir süre önce sınav salonunda bulunacağınız için sınav başlamadan önce yapabileceğiniz nefes ve gevşeme egzersizleri öğrenebilirsiniz, hatta birkaç gevşeme egzersizini sınav esnasında ihtiyaç duyduğunuzda da yapabilirsiniz. Heyecanınızı ve stresinizi kontrol altına almanıza katkı sağlayacağı düşüncesindeyim.
Sanırım sınava hazırlık süreciyle anlatacağım şeyler bu kadardı eğer başka tavsiyeler gelirse aklıma yorum kısmına yazarım.

2017 ales konuları

Bir de sınav günüyle ilgili söyleyeceğim birkaç şey var. Sınav günü neler yapalım?
Sınav zamanı aileler bazen öğrencilerden daha heyecanlı olabiliyor. Siz yine de onları kırmadan normal düzeninizi bozmanın sizi olumsuz etkileyebileceğini anlatın.
Mesela normal uyku saatinizden önce uyumaya çalışmayın, (ben erken uyumaya çalışmıştım sonra normalde uyuduğum saatte bile uyuyamadım birkaç saatlik uyku ile girdim sınava, tabi herkeste aynı etkiyi gösterir diyemem yine de) bu sınavı olağan dışı bir durum gibi algılamanıza sebep olabilir ve kaygı düzeyinizi artırabilir.
Sabah kahvaltınızda da normalin dışında bir şeyler yemenizi önermem mideniz farklı bir tattan rahatsız olabilir ya da her günün aksine şifa olsun yavruma diye fazla yedirmeye çalışan ailenize kanmayın zira fazla yemek sınav esnasında uykunuzun gelmesine neden olabilir. Eğer bünyenizin kaldırabileceğini düşünüyorsanız aç girmek de bir seçenek ama bunu yapacaksanız eğer tıpkı önceki söylediklerim gibi deneme çözerken kendinizi bu duruma alıştırmalısınız. Belki bu durum beyninizin sindirimle uğraşması yerine sınava daha kolay odaklanmanızı sağlayabilir ama yine de size bunu tavsiye etmem, hafif bir kahvaltı daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.
Sınav günü nasıl giyinmeliyiz mevzusu var bir de. İstediğiniz gibi giyinebilirsiniz tabii ama benim tavsiyem çok da rahat kıyafetler giymemeniz. Rahat kıyafet uyurken giyilir, bu da beyninize uyku saati mesajı verebilir. Hatta, abartı bulanlar olabilir ama etkili olabileceğini düşünüyorum, sınav günü tercih edeceğiniz kıyafeti denemelerde de giyebilirsiniz.
Bir de aklıma gelmişken son gün ders çalışılmaz diye kendinizi kısıtlamayın nasıl iyi hissedecekseniz öyle yapın, isterseniz sınava giderken yolda bile bakabilirsiniz kitaplara bunun bir zararı olacağını düşünmüyorum.
Bütün bunların sınav gününü sizin için özel bir gün yapmaktan çıkarıp normal bir günmüş gibi algılamanızı ve sınav anındaki stresinizi kontrol etmenizi sağlayacağını umuyorum.

lys geo konuları

Sevgili üniversite yolcuları, uzun bir süreçten geçtiniz ve artık sona yaklaştınız. Belki hayallerinize çok az kaldı belki de hayalleriniz başka bahara kalacak. Bu süreçte ve bundan sonraki süreçte sizden istediğim bir şey var: bu sınava derin anlamlar yüklemeyin. Evet bu sınav sizin için çok önemli, hayatınızda çok şey belirleyecek, mesleğinizi ve hatta bundan sonraki hayatınızla ilgili pek çok şeyi etkileyecek bir sınav bu. Sadece iki saat on beş dakika süren bir sınav, iki saat on beş dakikada bir insan bir insanı konuşarak tanıyamıyor ki sadece işaretleme yaptığınız bir sınav sizi nasıl tanısın? Önemsemeyin demiyorum, tabii ki elinizden gelen her şeyi yapmalısınız, ama bu sınav sadece bir mesleği yapabilecek yeterlilikte misiniz bunu ölçmeye yönelik (tabii bunu gerçekten ölçüyor mu orası da tartışılır) bir sınav. Sizin nasıl biri olduğunuzu ölçen bir sınav değil. Başarısız olsanız bile bu sizin hayatın her alanında başarısız biri olduğunuzu göstermez. Sadece işaretleme yapıyorsunuz ve makineler sınavda yaptığınız doğruya yanlışa bakıyor, sizin insani özellikleriniz olan tüm duygularınızı, düşüncelerinizi ve yeteneklerinizi yok sayan bir sistem bu. Eğer bir sonraki yıla kalmışsanız vakit kaybetmeden yeniden başlayın ama bu sefer önce kendinizi keşfetmekle başlayın işe, üzülmeyin de demiyorum ortada boşa gittiğini düşündüğünüz emekleriniz var. Bizler insanız ve doğal olarak da duygularımız var, duygularımızı doyasıya yaşamalıyız ama bizi kontrol etmesine izin vermeden. Tabii bu durumda tüm suçu sisteme atmak da doğru değil, aslında bir suçlu da aramıyoruz. Hemen bir öz değerlendirme yaparak kaldığımız yerden yolumuza devam edersek başarı için bir engel kalmaz.

Unutmayınız ki bu hayatta isminizin önüne gelen unvanlardan daha önemli değerlerimiz var: iyilik, sevgi, saygı… Bizi biz yapan mesleklerimiz değil kişiliğimizdir ve hiçbir sınav kişiliğimizi ölçebilecek düzeyde değildir. Sade bir doktor değil iyi bir doktor, sadece bir öğretmen değil sevgi dolu bir öğretmen olmak için çalışın.

Geleceğin emanetçileri, hayallerinize giden bu yolda hepinize başarılar dilerim. Umarım kendinizi en iyi şekilde yetiştirip geliştirebileceğiniz yerlere gelirsiniz.

Psikolojik Danışman
Rümeysa ÖZEN