Türk Öğrencisine Harvard’tan Tam Burs

 Türk Öğrencisine Harvard’tan Tam Burs geldi.2010-2011 yılının SBS (o zamanki sınav sisteminin adı) şampiyonlarından olan Nil Çakırca, annesinin sözünü dinledi ve Harvard’a onun vesilesiyle bir mektup gönderdi. Gelen cevap ise hem kendisini sevindirdi, hem de bizleri gururlandırdı. Başvurusu kabul gören İzmir Amerikan Koleji’nde burslu ve yatılı okuyan ve bu yıl mezun olacak olan Nil böylelikle dünyanın en saygın ve en iyi üniversitelerinden olan ABD’deki Harvard’ta yüzde 100 burslu olarak okuyacak.Türk Öğrencisine Harvard’tan Tam Burs Türk Öğrencisine Harward’tan Tam Burs

Nil çakırca Türk Öğrencisine Harward’tan Tam Burs

İzmir Amerikan Koleji’nde (ACI) burslu ve yatılı okuyan Nil Çakırca, Harvard üniversitesine yüzde 100 bursla kabul edildi. Ailesiyle her kararını paylaştığını belirten Nil, başvurunun bitmesine yarım saat kala annesinin beğenmediği ‘niyet mektubunu’ yeniden yazdı. Ekonomi ile ilgili yazdığı niyet mektubunu, kendisini anlattığı yenisiyle değiştiren Nil, ilk akıllı telefonunu lise 1’de aldığını bu telefonun ablasının eski telefonu olduğunu, bu telefonla arkadaş ilişkilerinin şekillenmesini, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkilerini anlattı. Nil mektubunda Türkiye’de uygulanan sınav sisteminden de bahsetti. Harvard gibi okulların sadece başarı değil farklılıklar da aradıklarını belirten Nil, “Çünkü başvuran herkesin puanları, notları yüksek. İlk mektup nasıl bir eğitim alacağım ile ilgiliydi. Anneme bunu okudum, ama bakışından beğenmediğini anladım. Değiştirmemi önerdi. Başvurunun bitmesine yarım saat kala hayatımın şekillenmesinde etki yaratan anılarımı anlattığım mektubu yazdım. İzmir Amerikan’a ablam Damla’nın girmem için ısrarcı olduğunu, okula yüzde 100 burslu kabul edilişimi, ablamın Boğaziçi Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği okuduktan sonra hayali olan Google’da çalışmaya azmi sayesinde nasıl başladığını yazdım” dedi.Türk Öğrencisine Harvard’tan Tam Burs

astronomi ve uzay bilimleri başarı sıralamasıTürk Öğrencisine Harward’tan Tam Burs

Harvard Üniversitesi

eskişehir'de bulunan üniversiteler

‘Türkiye’deki çoğu çocuk gelecekle ilgili hayal kuramıyor’

 Yazdığı kompozisyonda hayatının şekillenmesini sağlayan anıları paylaştığını söyleyen Çakırca, Harvard’a kabul sürecini şöyle anlattı: “İleride ne iş yaparsam yapayım, bir gün ülkeme dönüp elde ettiklerimi benim gibi olan diğer çocukların da yakalaması ve hak ettikleri eğitimi alabilmeleri için girişimlerde bulunmak istediğimi söyledim. Türkiye’deki eğitim sisteminden, sınavların gerçek bir ölçüt olmadığından, PISA sonuçlarının çok düşük çıktığından, bu sistemin kısa vadede değişip değişemeyeceğinden söz ettim. Türkiye’deki çoğu çocuğun maalesef gelecekle ilgili hayal kurmadıklarını ve bu sebeple kendileri için uygun olmayan üniversitelere sadece sınav sonucuna göre girmek durumunda kaldıklarını anlattım.”

1 Milyon liralık burs

yıllığı 65 bin 609 dolar (yaklaşık 233 bin lira) olan üniversiteden dört yıl için yaklaşık 1 milyon liralık burs kazanan Çakırca ekonomi ve hukuk okumak istiyor.

Harvard’a yılda 40 bin kişi başvuruyor ve bunlardan yalnızca 500’ü farklı oranlarda burs kazanıyor.

Ülkeme Geri Döneceğim

Mektubunda arkadaşlarıyla olan ilişkisinin ve aile değerlerinin toplumun beklentilerinden daha önemli olduğuna dikkat çeken Nil, “İleride ülkeme dönüp yakaladığım fırsatları diğer çocukların da yakalaması için elimden geleni yapacağım” dedi.

ÜniversiteGo ekibi olarak biz de Nil Çakırca’yı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.