TYT Sınavında Baraj Puanları Değiştimi?

TYT SINAVI’NDA BARAJ PUANLARI DEĞİŞTİ Mİ?


TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT ile alan testlerinden alacağı puanın katılacağı sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanının en az birinin 180 olması gerekiyor. Bunu alan adaylar, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.Başarılı olmak için geçen yıllarda olduğu gibi 150 ve 180 barajı devam edecek. 150 puanın altında kalanlar başarısız sayılacak. Birinci oturum TYT’den 150  puan ve üstü alanlar, sadece 2 yıllık ön lisans programına başvurabilecek; 180 ve üzeri alanların lisans tercihi yapma hakkı olacak. Bu öğrenciler, alan puanları hesaplanarak lisans programlarına yerleştirilecek. Birinci oturumdan 200 ve üstü alan aday, isterse ikinci yıl ön lisans programlarına direkt başvurabilecek ya da 1.sine girmeden ikinci oturum’a katılabilecek.diyetisyenlik başarı sıralaması 2018BARAJI GEÇMEK İÇİN KAÇ NET GEREKİR?
Sınav adayı’nın TYT’de şart olan 150 barajını geçmesi için toplam 120 sorudan 15 net soru cevaplaması gerekiyor. 180 barajı için ise birinci sınavdan en az 15 net cevaplamış ve 2. sınavda herhangi bir puan türünden en az 20 net çıkarmış adaylar da 180 barajını geçebilecek.

YERLEŞTİRMEYE TYT VE ALAN TESTLERİNİN KATKISI NE OLACAK?
YKS’nin pazar günü yapılacak oturumlarındaki testlerin yerleştirme puanına etkisi, YGS ve LYS’dekiyle aynı olacak. Yani bütün adayların girmek zorunda olduğu ilk oturum sonrası alınacak TYT’nin katkısı yüzde 40; sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil alanlarındaki testlerden elde edilecek puanların katkısı yüzde 60 olarak devam edecek.PUAN TÜRLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

2018 ygs konu dağılımı

Şu ana kadar ÖSYM tarafından  yapılan açıklamalara göre bu yıl adaylar yeni sistemle ilk kez karşılaşacağından  puan türlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değil.SINAVDA AÇIK UÇLU SORU OLACAK MI?

Açık uçlu soru bir ve  ikinci sınavda olmayacak.Bunun sebebi şu: ÖSYM‘nin yaptığı analizlerde açık uçlu sorunun sınavın kalitesine, öğrencinin niteliğinin ölçümlenmesine pek katkı sağlamadığı anlaşılıyor.