Uçak Mühendisliği

Merhaba arkadaşlar. Ben İTÜ Uçak Mühendisliği 3. Sınıfta okuyan ve bu platformda bu bölüm hakkında elimden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışacak olan bir arkadaşınızım. Öncelikle geçirmiş olduğunuz sınavlar ve bunların oluşturmuş olduğu stresten ötürü geçmiş olsun diyorum hepinize. Haklı olarak kafanızı dinlemek isteyecek ve bu tercih döneminde de bölümleri tanımak için çok uğraşmak istemeyeceksiniz. Yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Azıcık daha sabredin ve ilginiz olan bölümleri araştırın. İstediğim bölüm olmadı bir daha hazırlanayım demeden önce bir daha düşünün. Bölümler arası geçiş ve ÇAP programlarına göz gezdirin. Çünkü ben bunları göz ardı ettim ve 1 yıl tekrar hazırlandım ,aynı yanlışa düşmemeniz için somut bir örnek sunuyorum sizlere. Burada size bölüm hakkındaki kendi düşüncelerimden ziyade işinize yarayacak, bölümü tanımanın yanında bölümde alacağınız dersleri de tanımanızda etkili olacak birkaç bağlantı paylaşacağım.

     Bu bağlantıda uçak mühendisliği programına dair yeterli bilgi olduğu için ben tekrar aynılarını yazma gereği duymadım.

          http://www.uubf.itu.edu.tr/akademik/ucakaile ve tuketici bilimleri

     Alttaki iki bağlantıda iki belgesel bulunmaktadır. Bu bölüme ilginiz var mı onu keşfedebilirsiniz.   

https://www.youtube.com/watch?v=gnEVajEPmCU

fizyoloji taban puanları

https://www.youtube.com/watch?v=ID7Axc8CuOI

gaziantep hasan kalyoncu üniversitesi taban puanları

    Siz gençlere naçizane tavsiyem hangi bölümde okuyacağınıza karar vermeden önce o bölüm hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Hangi dersler okutuluyor inceleyin. Verilen derslerin hangileri olduğuna ders planlarından, derslerde amaçlanan ve öğrenciye verilen bilgilere ders içerikleri kısmından ulaşabilirsiniz.

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/UCK/201010.html

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/icerik/

    Benim bu bölümü nasıl tercih ettiğime gelince; ben uçaklara olan ilgimi izlediğim belgesellerden keşfettim. Havacılık ile alakalı bazı kuruluşların internet sitelerine girip ne gibi çalışmalar yapılıyor göz gezdirdim. Kendimi bu bölüme o kadar ait hissetmiştim ki tercih sıralamamda ilk sıraya yazdım ve şuan okuduğum bölümden memnunum.

   Sınava hazırlanmak bu sürecin bir parçasıydı ancak unutmayın ki tercih dönemi vaktin darlığı ve verilen kararın ciddiyeti hasebiyle sınava hazırlanmaktan daha önemli bir süreçtir. Sabırlı olun ve yeterli araştırmayı yapın. Umarım sizler de tercih ettiğiniz bölümde ve üniversitede icra etmek istediğiniz mesleklerin eğitimini alırsınız. Başarılar diliyorum.