Ukrayna’daki UNIT Factory nitelikli IT uzmanları yetiştiriyor

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçek ticari projelerde çalışacak IT uzmanları yetiştiren UNIT Factory, öğrencilerin proje tabanlı öğrenmeyle yaratıcılıklarını serbest bıraktıkları bir tür katılımcı eğitim uyguluyor.

Geçen yıl Silikon Vadisi Kaliforniya Fremont’ta açılan yeni nesil IT Okulu 42’ye benzer bir okul olan UNIT Factory Ukrayna’nın başkenti Kiev’de IT uzmanları yetiştirmek için nitelikli eğitim veriyor. Bu iki okulun da ortak yanı Fransa’da büyük başarı yakalayan Ecole 42 sistemini uygulaması olarak öne çıkıyor.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezinde yeni inşa edilmiş bir komplekste yer alan UNIT Factory’de öğretmen, ders programı, ders notu veya geleneksel not verme sistemi yok. Akran değerlendirme pedagojisini kullanıyorlar. Bu sistem öğrencilerin proje tabanlı öğrenmeyle yaratıcılıklarını serbest bıraktıkları bir tür katılımcı eğitim olarak tanımlanıyor.



Program, rol oynama bilgisayar oyunlarında olduğu gibi oyunlaştırma üzerine kurulu. Öğrenciler becerilerini yükseltiyorlar, yeni seviyeler açıyorlar ve deneyim kazanıyorlar. IT uzmanları için gerekli olan kendini eğitme becerisine özel bir ilgi gösteriliyor. Ve tüm bu bileşenlerle UNIT Factory içerisinde verilen eğitim, üç yıl boyunca Ukrayna’da çalışmayı kabul edenler için ücretsiz veriliyor.

animasyon ve oyun tasarımı bölümü

UNIT Factory Başkanı Valeriya Zabolotna, “Program mezunları gerçek ticari projelerde çalışmak için hazırlıyor. Öğrencilerin, seçili mesleğe karşı olan istek ve tutkularını kaybetmemeleri için çalışıyoruz” diyor.

İlk öğrenci dalgası UNIT Factory’de yedi aydır eğitim görmekte ve mükemmel bir motivasyonla hızlı bir ilerleme gösteriyor. İkinci kayıt döneminin başladığı kurumda 2017 yılı sonunda öğrenci sayısı 280’den 800’e çıkacak. Öğrenciler sadece eğitim dereceleri veya programlama becerilerine göre değil aynı zamanda yetenek ve motivasyonlarına göre de seçiliyorlar. Bir sene önce seçim kampanyası oldukça zorluydu. İlk ay içerisinde 12.000’den fazla başvuru alınmıştı.

UNIT Factory’nin tek bir kurum olmadığını belirtmek gerek. Bu kurum Nisan 2017 tarihinde Kiev’de açılan UNIT:City yenilik parkı ekosisteminin temel parçalarından biri. İki proje de Vasyl Khmelnytsky K.Fund fonu sayesinde başlatıldı. Gelecekte parkın “şehir içinde şehir” şeklinde genişleyerek yüksek teknoloji şirketlerine, yatırımcılara ve yetenekler açılması bekleniyor.

UNIT Factory Hakkında

UNIT Factory (Ukrayna Ulusal IT Fabrikası) Kiev’de yer alan ve yeni nesil IT uzmanlarının yetiştirildiği yeni bir eğitim kurumudur. UNIT Factory mezunları, dijital çağın büyük ölçekli projelerine katılmalarına izin veren profesyoneller unvanını kazanıyor.

istatistik taban puanları 2017

Paris’te başarıyla uygulanan Ecole-42 sistemini benimseyen yenilikçi bir sistemin uygulandığı eğitim kurumunda akran değerlendirmesi yöntemi (P2P) – öğretmen, ders programı, ders notu veya geleneksel not verme yok.

Takım çalışması ve proje tabanlı öğrenme, rol oynama bilgisayar oyunlarında olduğu gibi oyunlaştırma var. Öğrenciler becerilerini yükseltiyorlar, yeni seviyeler açıyorlar ve deneyim kazanıyorlar. Kendi kendine öğrenme becerileri ve yumuşak beceriler var ve 7/24 açık. Benzer bir sistem Silikon Vadisi’nde yer alan Okul 42’de kullanılıyor. UNIT Factory içerisinde verilen eğitim, üç yıl boyunca Ukrayna’da çalışmayı kabul edenler için ücretsiz.

Eğitim üç yıl sürüyor. Ama kurs öğrencilerin kendi hızında çalışmasına imkan tanıyarak erken mezuniyet olanağını da sunuyor. İlk yılın sonunda öğrenciler yeteneklerini geliştirmeye devam edebiliyor veya bir işe girebiliyor.

Öğrenci seçim süreçleri unit.ua adresinden kayıt, online test, kişisel görüşmeler ve bir ay deneme dönemi (havuz) şeklinde yapılıyor. UNIT Factory, akademik kriterlerden bağımsız olarak (diploma, notlar vb.) 18-30 yaş arasındaki herkese açık.

İlk kayıtlar 2016’da başladı. 13.000’ten fazla başvuru yapıldı ve 600 aday deneme dönemine katıldı. Bunlardan 280’i Kasım 2017 tarihinde UNIT Factory’ye kabul edildi. Kayıt olanların çoğu 18-23 yaş arasındaydı. İlk öğrenci dalgası içerisinde %,61’i UNIT Factory’ye gelmeden önce giriş seviyesindeydi ve %16’sının deneyimi yoktu. 2017 seçim süreci başladı. 2017 yılı sonunda öğrenci sayısı 800’e çıkacak.

UNIT Factory Fransız Ecole 42 ortaklığında Vasyl Khmelnytsky K.Fund fonu girişiminin sonucudur. Örgüt, UNIT.City yenilik parkı ekosisteminin temel bir bileşenidir. UNIT Factory ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://unit.ua/ adresinden ulaşılabilir.