Üniversiteler Arası Makale Yarışması

Dün yanın  birçok üniversitesinde makale yazma ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir. Özellikle gençleri bu alanda yetiştirebilmek için çalışmalar yapılıp çeşitli ödüllerle makaleler hazırlanmaktadır. Bu makaleler sayesinde gençler hem yeni araştırmalara eğilmekte hem de gelecek nesil eğitim kadrolarının adımları atılmaktadır. Makalelerde ortaya çıkan araştırmalar üniversitelerde değerlendirilip yeni konuların önü açılmakta ve toplum beklentileri görülüp sivil toplum örgütleri bilgilendirilmektedir.

odtü havacılık ve uzay mühendisliği taban puanı

Türkiye’de Bilimsel Çalışmalar Desteklenmeli

Ülkemizde ise yurt dışına oranla ödüllü yarışmalar genelde resim ve bir olayı anlatmak üzerine yapılan çalışmalar olarak ön plana çıkmaktadır. Genelde yaşanmış şeylerle ilgili olan bu durum gelecek için yeni atılımlar sağlamazken gençleri düşünmekten uzaklaştırmakta ve yeniliklere sevk etmemektedir. Oysa ülkemizde gençleri harekete geçirecek iş fikirleri veya düşünce konulu yarışmalar düzenlense ben çok özel makalelerin ortaya çıkacağını düşünenler denim. Yurt dışında yapılan yarışmalardaki bazı makaleler yarışma sitesinde yayınlanınca birebir bu makaleleri tercüme ettirdik. Makale tercümelerinde gördük ki ortaya çıkan konular bir birinden farklı oldu.  • İnsanların davranış sorunları
  • Üniversitede yaşam
  • Gelecek için teorik mi pratik eğitim mi
  • Dil bilmek mecburi mi(ikinci dil)
  • Bilgisayarla ne zaman tanışmalıyız.
  • Yaşamın kalitesini artırmak.
  • Çalışmak için gerekli ortam.

Vb. gibi bir çok proje fikri ortaya atıldı. Bu fikirler sayesinde çalışma grupları oluşturuldu ve gelecek yeni neslin beklentileri üzerine ciddi çalışmalara imza atıldı.

Bir Üniversite Öncü Olmalı

Türkiye’de yurt dışında ismi en fazla bilinen Hacettepe Üniversitesi gibi bir üniversite ülkemizde okumakta olan tüm gençleri kapsayan güzel bir makale çalışması yaptırıp bunu noter huzurunda yaptırarak ciddi katılımcılar sağlayıp sivil toplumun hatta iş dünyasının sponsorluğunu alarak güzel bir projeye imza atsa muazzam bir çalışma olur kanısındayım. Hacettepe.edu.tr ülkemizin bu köklü üniversitesi veya başka bir üniversite böyle bir çalışma yapsa hem katılım oranı hem gelecek neslin fikirleri ve bu fikirlerin değerlendirilip ekonomiye katkı verilmesi gibi bir çok katma değer ortaya çıkarabiliriz. Buralardan genç bilim adamlarını bulup onlarla yolumuza devam edebilir bu gençlere özel eğitimler vererek işimizde daima ileriye gidebiliriz.

Sonuçlar Noter Huzurunda ve Medyada Yayınlanmalı

Sonuçlar herkesin görmesi için internette yayınlanmalı hatta olabiliyorsa sonuçlar Tv’lerden canlı verilerek insanlara ulaştırılmalıdır. Ne kadar reklam o kadar ilgi o kadar sonuç anlamına gelmektedir. Tüm Türkiye’de böyle bir bilinç ortaya çıkartılarak çalışma tamamlanmalıdır. Kazanan veya ödül alanlar noter huzurunda ödülleri verilerek reklama ve katılımcı sağlamaya devam edilmelidir. Bu çalışmaları noter onaylı tercüme bürosu olarak bizlerde çeşitli dillere tercüme ederek sonuca varmalıyız. Ülkemizde tercüme alanında İmge Tercüme olarak bize düşen her türlü konuda sizlere destek vermeye devam edebiliriz.