Uyku Nasıl Açılır ?

Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açma Yöntemleri

Mustafa AKYÜZ – Meram Tıp Fakültesi

 Çok fazla mı uyuyorsunuz ? Ders çalışırken sürekli uykunuz mu geliyor ? Uykunuzu açmakta zorluk mu çekiyorsunuz ? Gelin o zaman beraber yazımıza bir göz atalım

(Sizden ricam yazının tamamını sonuna kadar okumanız Sadece başlıklara bakmak pek fayda sağlamayabilir. Şu anda uykulu olduğunuzu düşünerek daha fazla vaktinizi almadan yazımıza başlayalım)

TAM BİR UYKU

Aslında çoğu zaman hepimizin düştüğü hata bu oluyor. Geceleri uykumuzdan çalıyoruz ve gün içinde sürekli uyku modunda oluyoruz. İlk yapmamız gereken şey vücudumuzu biyolojik bir programa oturtmak olmalı. Nasıl mı ? Hemen açıklayalım. Her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saate uyanmaya kendimizi alıştırırsak; vücudumuz vakti geldiğinde uyuyacak ve doğal olarak vakti geldiğinde uyanacaktır. Gün içerisinde uyuklama gibi bir problem ile karşılaşmayacağız Bunu yaparken üç gün denedikten sonra olmuyor diye bırakmak pek mantıklı bir hareket değil tabi. Vücudumuzun yeni bir alışkanlığı kazanması için azami süre iki hafta olup iki hafta boyunca aynı saatte uyumaya ve uyanmaya dikkat etmeliyiz.

TEMİZ HAVA VE POZİSYON DEĞİŞİKLİĞİ

Ders çalışırken  sürekli aynı ortamda ve aynı şekilde oturmamız uykumuzun gelmesinde diğer etkenlerden bir tanesi.  Ders çalışma sırasında ara ara ayağa kalkıp dikkatimizi dağıtmadan oda içerisinde tur atılabilir. (Oda değiştirmek dikkat dağıtabilir ve ders çalışmaktan tamamen kopmanıza neden olabilir ) Bütün bunlardan daha önemlisi, hemen hemen herkesin gözünden kaçan bir diğer faktör de OKSİJEN’ dir Ders çalışma esnasında aktif olarak kullandığımız beynimiz diğer organların aksine daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Aynı ortamda dakikalarca kalınması ortamdaki oksijen miktarını azaltacak beynimizin ve aynı zaman vücut aktivitemizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu nokta yapılması gereken bulunduğumuz ortamın sürekli havalandırılması olacaktır.

KAFEİNLİ İÇECEKLER

En çok bilinen ve uygulanan yöntem bu olsa gerek. Maalesef kafein ve uyku arasındaki ilişki hakkında bile çok fazla bilgi kirliliği var Gelin beraberce işin aslına bir bakalım. Kafein beynin kimyasal özelliklerini değiştirici etkiye sahiptir. Vücuda alınan kafein beynin uykuyla ilgili kısmını engelleyerek uyanıklık hissinin devamını sağlar.( İşin bilimsel kısmına girersek yazı çok uzayacak merak edenler için daha sonra bir yazımızda bunu açıklayalım  )Sağlıklı bir insanda ortalama 150-200 mg arasında kafein bu etki için yeterli olacaktır.  Uyanıklık hissinin başlaması yani kafeinin etki süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika  kadar zaman alır. Kafeinin bizde oluşturacağı etki ise 3 saate kadar sürer.

arapça bölümü taban puanları

ilköğretim matematik öğretmenliği taban puanları 2017

Peki hangi içeceklerde ne kadar kafein var hani içecekleri tüketmeliyiz ?

İçecekler* Miligram olarak 240 ml içecekte
Kola 23 mg
Nesacfe (3’ü bir arada) 20-30 mg
Fanta Portakal 0 mg
Kahve, Çekilmiş 65 – 120 mg (85 mg ortalama)
Enerji İçecekleri 70 – 85 mg (markaya göre değişir)
Demleme Çay (ABD) 0 ila 90 mg (40 mg ortalama)

Bu tablodan da anlaşılacağı üzere uykumuz açılsın diye sürekli içtiğimiz 3’ü bir arada kahveler pek de fayda sağlamıyor. Etkili gibi gözükse de enerji içecekleri de sağlık yönünden zararlara sebep olduğu için yine bizim için en etkili içecek Türk kahvesi ya da çay olacaktır (Türk kahvesi sütlü olmasın )

Dr. Mark Rosekind’in araştırmasına göre kahve içer içmez 15 dakikalık bir kestirme yapmanızla, uyandığınızda ciddi şekilde uykunuzu almış hissedeceğinizi anlatılıyor. (15 dakika uyuyacağız diye sabahı bulmayın tabi saatimizi kurup kafein etkisi başlar başlamaz uyanalım )

kavram üniversitesi taban puanları

ADRENALİN

Uygulama sahası dar ama çok etkili bir yöntem  Vücudumuza, böbrek üstü bezleri tarafından, bir tehlike, korku, öfke, heyecan durumunda salgılanır. Kan damarlarını genişletir. Acı hissini azaltır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar, daha net ve hızlı görüş sağlanır. Tehlikenin ortaya çıkmasıyla aynı anda, vücutta adeta alarm düğmesine basılır. Beynimiz, olanca hızıyla böbrek üstü bezlerine emir verir. Bu bezlerden, derhal vücuda Adrenalin Hormonu salgılanır. Salgılanan adrenalin, beyin, kalp, kaslar gibi yaşamsal organlara giden damarları genişletir, bu organların artan kan ihtiyaçları bu şekilde karşılanır

Korku, heyecan veya öfke ile kanımızdaki adrenalin seviyesini arttırabilirsek uykudan eser kalmayacaktır.

SOĞUK SU

Yüzümüzü, ensemizi, ayaklarımızı soğuk su ile yıkamak vücudumuzdaki kan damarlarının daralmasına sebep olacak ve kan dolaşımımızı hızlandıracaktır. Soğuk su ile duş almak yine etkili bir yöntem fakat vakit aldığı için önermiyorum.Yine soğuk su ile abdest almak uyku açmak için bence en etkili yöntem.

Uyku düzeni ve sağlıklı bir çalışma ortamı uykunuzun düzene girmesi, uykunuzun gelmemesi için etkili yöntemler olup kafeinli içecekler, adrenalin, soğuk su terapisi ise uykunuzu açmak için anlık çözümlerdir

Umarım uyumadan yazımızın tamamını okumuşsunuzdur.   

Bu yazımızı okudunuz mu ?  

               YKS Dil ve Anlatım 5 Altın Tavsiye

NAPPİNG UYKU UYKU AÇMA UYKU AÇMAK İÇİN UYKU KAÇIRMA UYKU NASIL KAÇAR UYU UYUMAK uyku nasıl açılır kahve uyku açar mı