Uzmanından Nasıl Ders Çalışılır Taktiği

Abdülkadir Eryürük-Üniversite Yazarı

Çalışıyorum çalışıyorum olmuyor diyorsanız birde bunu deneyin;

Sınava yeni hazırlanan arkadaşlar ve çalışıyorum çalışıyorum ama olmuyor diyen arkadaşlar için nasıl verimli ders çalışacağımızı veya çalışmalarımızı nasıl verimli hale getirebileceğimizi anlatacağım.Başarı yolunda atacağımız adımlar çok önemlidir. Bu yolu bir adımda tamamlamamız imkansızdır onun için adımlarımızı sabır ve istikrar ile atacağız. İstikrarlı yani süreklilik ve devamlılık içerisinde çalışmalıyız. Bu devamlılığı sağlamak içinde Allah hepimize çokça sabır versin:).
Öncelikle niçin çalışmamız gerektiğini bilmeliyiz yani kendimize bir amaç bir hedef belirlemeliyiz.

Daha sonra bu hedefe nasıl ulaşacağımıza dair bir rotamız olmalı. Bizim amacımız üniversite olduğuna göre bu rota zor fizik sorularının dolambaçlı matematik problemlerinin arasından geçiyor demektir. Herkes farklı dersleri sevdiği ya da ilgi duyduğu gibi aynı dersleri bile farklı şekillerde anlar onun için her birey kendini tanımalı hangi dersi ne şekilde anladığını bilmeli, kendimizi tanıyorsak kendimize uygun bir hedef koyup buna göre rota çizebiliriz.

Bu konuda verimli ders çalışmaktan bahsedelim çünkü rota ders kitaplarının içinden geçiyor;). Dersi derste halletmeliyiz yani dersi derste dinleyelim akşam eve gidince tekrar edip, pekiştirmek için test çözerek bir konuyu bir günde bitirebiliriz tabi o günün konusuna akşamdan şöyle bir bakıp konuyu okumak önemli yerlerin altını çizmek derste size avantaj sağlar en azından kavram ve terimleri ilk kez duymuş görmüş olmassınız. Haftalık plan yaptığınızda o gün olabilecek bir değişiklik sizi sekteye uğratabilir.

Buna izin vermemek için günlük planlar oluşturmanızda da fayda vardır akşamdan yarın hangi saatlerde neye çalışacağınızı planlayın ve de kendinizi bu duruma şartlandırın yani bu plana uyacağınızı o zaman dilimini ders çalışarak geçireceğinizi beyninize 10 15 kez tekrarlayın, ders çalışmanız gerektiğini bir hedefiniz olduğunu beyninize kodlayın. Bir kez daha söylemeden geçemeyeceğim günlük ders tekrarı çok önemlidir. Konu tekrarı yaparken önemli bilgilerin altını çizin ve karalama şeklinde hızlı notlar alın detaylı not çıkarmak size o an için vakit kaybettirir ve öğrenmeyi daha sonraya erteler ama o konu hakkında önemli olan şeyleri o an için notlarla tekrar ederek ve okuyarak hızlı bir şekilde ezberledikten sonra soru çözerek konuyu pekiştirip öğrenip sıra detayları öğrenmeye geldiğinde ince ince ince detaylı not çıkarabilirsiniz. Bir konuya çalıştıktan sonra ne kadar çok soru ve soru çeşidi çözerseniz o kadar iyi anlarsınız başta notlar çıkararak genel kuralları öğrendik sonra soru çözerek bunları pekiştirdik sonra detayları öğrendik yine test çözdük iyice öğrendik ama aralıklarla tekrar etmeliyiz. Yoksa kısa süre içinde bildiğimiz detayları unuturuz daha sonra her şeyi unuturuz. Onun için haftalık ve aylık tekrar yapmakta önemli, buralarda herşeye baştan başlamaya gerek yok yeni testler çözerek hafızayı zinde ve ayakta tutabiliriz ve çok fazla soru türü çözmüş olacağımızdan sınavda yabancılık çekmeyiz bu da bize zamandan kar etme imkanı sunar. Zamanımızı planlarken oturup kalkmamak yok, eve gelip biraz dinlenip kafamızı boşaltacağız (bunun en iyi yolu kitap okumaktır) daha sonra planımıza göre çalışmaya başlayacağız bir süre çalıştıktan sonra kısa bir molada fayda vardır hem beynimiz bir dinlenir hemde bir meyve molası veya çay molası verebilirsiniz bu konsantrasyonumuzun düşmesini ve çabucak yorulmamızı önler.

başkent üniversitesi iki yıllık bölümler

En önemlisi yaptığımız planı aksatmadan çalışmak ve bunun için sabır göstermek derslerden daha zor ama başarı için katlanmak zorundayız.

Rüyaları gerçekleştirmenin en kestirme yolu uyumamaktır. Hedeflerimiz için bazı şeylere katlanmak ve fedakarlık etmek zorundayız ki daha iyi şeylere sahip olabilelim.

Hepinize başarılar ve başarı yolculuğunuzda şans dilerim.