Ya Yapamazsam ?

Zeynep BAŞ – Üniversite Yazarı

Oturuyorsun masanın başına sonra bir ses diyor ki ; ‘ Ya Yapamazsam?’ , ‘Yetiştiremeyeceğim’ , ‘Kazanamazsam ne yaparım’… ve buna benzer şeyler. Neden böyle düşündüğünü sordun mu kendine ? Eğer sormadıysan ben sana söyleyeyim. Varsayalım ki büyük bir sinema salonundasın. Tek başına… Bir anda film başlıyor ve sen şaşırıyosun. Çünkü bu sensin… Başarılarını anlatıyor film sana. ‘İyide benim doğru düzgün başarım yok ki’ dediğini duyar gibiyim.
Futbol oynamak, yemek yapmak , birine tebessüm etmekte bir başarıdır unutma. Düşün o kadar çok başarı kazanmışsın ki film yapmışlar seni Keyifle izliyorsun ve film bittiğinde mutlu bir şekilde evine gidiyorsun. Tam o sırada yanına biri geliyor ve diyor ki ‘ Üniversite sınavı hakkında ne düşünüyorsunuz peki ? ‘ sende hemen cevabı veriyorsun : Onuda başaracağım !
Yukarıda yazdıklarımı bir an hayal ettin değil mi ? Yaşadın hatta… İşte sen o masa başındayken bu filmin tam tersini oynatıyorsun. Tüm başarılarını hatırlamak, inancını tazelemek yerine olmayan başarısızlıklarını sorguluyorsun. ‘Peki ama nasıl güzel bir film oynatabilirim?’
1) Sınava girerken ( her türlü deneme, tarama olabilir) kendini iyi hissedeceğin ve özenli kıyafetler giyin. Bu sana hem sınav gününün provasını yaptıracak hem de sen farkında olmadan seni rahatlatacak.
2) Sevdiğin dinleyince rahatlayacağın müzikler seç kendine. Sözleri olmayan sade bir müzik. Kim bilir belki sözlerini yolda sen yazarsın
Bu küçük 2 maddeyi yaptığında bile kendini daha iyi hissedeceğine eminim. Unutma yanında 2 milyon küsür insan var. Hepsinin aklında seninle aynı sorular, aynı cevaplar geziyor. Tek başına değilsin Yeteri kadar emek verirsen konuların yetişecek ve sen buna bağlı olarak heyecan seviyeni stabil tutacaksın. Önce kendine inanacaksın sonra yaptıklarına ve yapacaklarına… Yönetmen sensin dostum. Filmin adı, senaryosu sana ait. Bende senin yardımcın olurum ne dersin Madem nasıl yapacağımızı anladık o zaman harekete geçme vakti yönetmenim. 3 2 1 kayıt !