Yaşasın, Mezuna Kaldım !

Ayşe Nur TEMİZ – Üniversite Yazarı

Başlık biraz garip gelebilir ama lütfen yazdıklarıma bir göz atın. Evet mezuna kalmak çokta eğlenceli olmayabilir ama bu yıl olmadı.Belki istediğimiz bölüm gelmedi, belki de istediğimiz üniversite.Ama dünyanın sonu gelmedi ya! Bir yıl daha var önümüzde.

12. sınıftayken haftanın yedi günü okula gidiyordum. Okuldan döndüğümde ise yorgun olduğum için hedeflediğim yerleri çalışamıyordum. Ama bu yıl evdeyim ve 24 saatimde bana ait. Mutluyum. Güzel bir programlamayla hem dersimi çalışabilirim hem de canımın istediği şeyleri yapabilirim. Siz de yapabilirsiniz. Mesela “Sınavdan sonra okurum.” dediğiniz kitapları okuyabilirsiniz. Bir müzik aleti çalmayı öğrenme hayaliniz varsa bunu yapabilirsiniz. Yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. İstediğiniz bölümle alakalı bolca araştırma yapabilirsiniz.Üniversiteye giden arkadaşlarınızdan tüyolar alabilirsiniz. Yıl içinde stres atmak için farklı yerleri gezebilirsiniz.Eğer imkanınız varsa bu gezilerde üniversitelere de yer verin derim. İstediğiniz üniversiteyi ziyaret etmek çalışma isteğinizi arttırır.
Bu örnekler ilgi alanınıza göre arttırılabilir tabi.
Üniversite ve iş hayatından önceki son yılımızı verimli geçirmeliyiz. Çünkü üniversite ve iş hayatı lise döneminden daha yoğun. Bu yüzden yapmamız gerekenleri ertelersek ileride vakit bulamayabiliriz. Unutmayın, bir gün herkes için 24 saattir. Kafanızdakileri gerçekleştirmek için hemen işe koyulun. Bu yıl hem üniversiteyi kazanalım hemde istediklerimizi yapalım. Ve yılın sonunda mezuna kaldığımız için pişman değil mutlu olalım.
Unutmayın, “18 YAŞINDAYSANIZ VE MEZUNA KALMIŞSANIZ HAYAT GERÇEKTEN ZOR DEĞİL!”