Yekta SARAÇ Yeni Sistemi Değerlendirdi !

Neredeyse her gün değişen eğitim sistemi bugün değişmedi   YÖK Başkanı Yekta SARAÇ Habertürk’ün sorularını yanıtladı. Yapılan açıklamada TYT nin muhakeme gücünü ölçen bir sınav olduğu vurgusu yapılırken Türkçe ve Matematiğin önemi bir kez daha vurgulandı YÖK Başkanının açıklamaları;

“Eğitim öğretim süreçleri çok dinamik. Bir sistemi getirdiğinizde değerlendirmek için belirli bir süre beklersiniz. Bu değerlendirildiğinde, şöyle bir durum gördük, bu sene uygulanan sitemde ölçme kaygısı ve yeterliliklerin tespiti kaygısı çok ileri düzeyde. Geçen sene YGS’de çok farklı puan türlerinin oluşması sistemde büyük boşluklar oluşturdu.

yekta saraçyıldırım beyazıt üniversitesi başarı sıralaması

Niye Türkçe ve Matematik? Çünkü sözel ve sayısal okuryazarlıktır. Eksikliği telafi edilemeyecek iki alan Türkçe ve Matematik. Matematik alanında geçen sene 280 bin civarında öğrencimiz 1 net bile yapamadı. İlk açıklamamızda Türkçe ve Matematiği koyalım dedik, dış paydaşlarımız bazı hususları dile getirdiler ve bazı Sosyal Bilimler ile Fen Bilimleri’ni de koyduk. İlk aşamada muhakeme gücü arıyoruz. Bu sistem oturdukça daha çok kitap okuyan, daha çok düşünce üretmeye çalışan bir ortamın oluşacağını hep birlikte görüşeceğiz.

Bugün bir erişim sorunundan bahsedilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Geçen seneye baktığımızda 2 milyon 265 bin 844 aday müracat etmişti, kontenjan sayımız 910 bindi, son sınıf aday sayımız 960 bindi. Artık erişimde bir sorun olmadığını görüyoruz. Ama belli programlarda bir yığılma var.

Yeni sınav sisteminde açık uçlu soru sorulmayacak. Sınav odaklı sistemde iyileştirme getirdi. ”

Üniversite olarak sizler için derlediğimiz başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz

» 2018 TYT Konuları

» TYT YKS Çalışma Programı

» 2018 TYT YKS Puan Hesaplama