YGS’de En Çok Çıkan Konular

Her sene yaklaşık 2 milyona yakın adayın girdiği YGS sınavının bizim için önemi yadsınamaz Lise hayatı boyunca gördüğümüz konular harmanlanmış süzgeçten geçirilmiş bir şekilde bize soru olarak sorulmakta. Fakat çok fazla konu olması ve geç kalmış olmanın verdiği heyecanla en çok soru gelen konuları araştırırız
Biz de sizin için YGS de en çok sorunun çıktığı ilk 8 konuyu araştırdık. Soruların çoğunluğunun bu konulardan çıktığını düşünecek olunursa, adayların çalışmalarında bu konulara mutlaka önem vermeleri gerekiyor.

1-Paragraf Bilgisi: Seçilmiş metin ve metin parçalarda paragrafın anlatımı, yapıları, anlam ve ana düşünce, düşünceyi geliştirme yolları konularını kapsayan paragraf bilgisi Türkçe Testinin en önemli konularından. Her yıl yaklaşık 25 soru Paragraf sorusu olarak karşımıza gelmektedir. Yorum yeteneği ve okuduğunu anlamaya dayalı bu bölüm sınavda zaman almakta ve özellikle son yıllarda adayları zorlamakta.
2-Cümlede anlam: Cümle bilgisi genellikle cümlede anlam, dilek ve istek cümleleri, cümlenin öğeleri ve metinde kazandıkları anlamlara göre cümleler sorularını kapsamaktadır. Hem yorum hem de bilgi sorularından oluşan bu konudan her yıl ortalama 5-6 soru gelmektedir
3-Sayılar: Doğal sayılar, tam sayılar, , rasyonel sayılar, , mutlak değer, üslü ifadeler, köklü ifadeler gibi geniş bir yelpazeye sahip bu temel konu 9. Sınıfta öğretilen ve adayların tüm lise hayatları boyunca pratik yapma şanslarının olduğu bir konu. Her yıl toplamda yaklaşık 10 soru Sayılardan gelmektedir. Genel olarak işlem yeteneğine sahip adayların zorlanmadan yaptığı bu konular bütünü sınavdan önce mutlaka öğrenilmeli.
4-Problemler: İşçi, havuz, sayı, yaş, hız problemleri olarak alt başlıklara sahip bu konu en çok zorlanılan fakat en çok da soru gelen konular arasında. Aslında ezber sisteminden ziyade mantığının öğrenilmesiyle her sorusunun yapılabilesi olduğu bu konudan her yıl yaklaşık 10 soru gelmektedir.
5-Doğal Sistemler: Coğrafya’nın temel konularından 9. Sınıf doğal sistemler konuları her sene YGS sınavlarında önemli rol oynayan konulardan. Ayrı ayrı bakıldığında birer soru gelen harita bilgisi, koordinat sistemleri, izohipsler, dünyanın şekli ve hareketi iklim bilgisi ve iç ve dış kuvvetler konuları toplam yaklaşık 5-6 soruya tekabül etmektedir.
6-Bileşikler: Bileşik formüllerin yazımı, iyonik ve kovalent bağlar, polarlık, organik bileşikler konularını kapsayan bileşikler ünitesi Kimya’nın temel konularından olmakla birlikte sınav sorularının da vazgeçilmez konularından. Her sene yaklaşık 3-4 sorunun geldiği bu konu iyi birinden dinlenildiğinde sadece 2 günde halledilebilecek bir konu.
7-Hücre: Biyoloji’nin temel konusu olan Hücre ünitesi geniş kapsamı sebebiyle dikkati çekiyor. Hücrenin yapısı, canlıların bileşenleri, hücre türleri (ökaryot, prokaryot, bitki, hayvan) konularını kapsayan bu ünite. Her yıl toplamda yaklaşık 3-4 soru gelmektedir
8-Madde ve Özellikleri: Fiziğin temelini oluşturan bu konu katı sıvı ve gazların genel özellikleri gazlarda basınç genleşme gibi alt başlıklara sahip Bu konuya hakim olabilen öğrenciler sınav sonuçlarında önemli bir pozitif farklılık yapma şansına sahipler.