YGS’NİN ETKİSİ YÜZDE KAÇ?

Her yıl özellikle YGS sonrası, YGS’nin etkisinin yüzde kaç olduğu ile ilgili söylentiler çıkar. Kimi %28 der, kimi %40 der, kimi bu sene değişti der. Bunun sebebini kısaca açıklayalım:

analiz deneme sonucu

Yerleştirme puanını oluşturan 4 etken vardır diyebiliriz. Sistemin getirdiği 100 puan, YGS katkısı, LYS etkisi, OBP (okul puanı). İşte bahsedilen bu oran farklılıkları, hesaplamalarda bunlardan bazılarını dikkate almamaktan kaynaklanıyor. Bunu bir tablo ile özetleyelim.Gördüğünüz gibi birinci hesap şeklinde sistemin verdiği puan dikkate alınmazsa, YGS etki oranı %40 oluyor. İkinci hesap şeklinde ise sistemin verdiği 100 puan dikkate alınıyor ve etki %32 oluyor. Üçüncü hesap şeklinde ise devreye OBP de giriyor ve oran %28.5 oluyor.

Tabi bu hesaplamalar bütün YGS-LYS sorularını doğru cevaplandırdığınız takdirde geçerli. Bütün soruları doğru cevaplamak demek, YGS ve LYS’de aynı performansı göstermek anlamına geliyor. Dolayısıyla YGS-LYS performansı aynı veya benzer olan adaylar için YGS katkı oranı %40 oluyor.

Oysa sınavlara giren öğrencilerin YGS-LYS performansları farklılık arz edebiliyor. Kimi öğrencinin YGS performansı yüksekken, kimi LYS performansı yüksek olabiliyor. İşte bu performansa göre YGS-LYS katkı oranları değişebiliyor.

Kaynak: Gelecek Rehberim