Ygs Öncesi Son Gün

Ygs Öncesi Son Gün

GÜLSÜM TOPKAFA

Sınav günü öncesi ve sınav anında yapılacakları konu aldım. Bunlar sınavı daha stressiz ve daha dikkatli bir sınav geçirmenizi sağlamak içindir.

Sınavdan önceki akşam yapmanız gerekenler :– Sabah duş almak yerine akşam uyumadan önce duş almak sizin için daha faydalı olacaktır. Akşam alacağınız duş bedenen ve zihnen rahatlamanızı sağlar. Sabah alınan duşta bu rahatlamayı sağlar ama rahatlayan vücut sınav esnasında uyku ihtiyacı duyabilir.

– Uyku saatinize dikkat etmelisiniz. En geç saat 9:00 – 9:30 gibi yatmış olun ki uykunuzu alın ve sabaha daha dinç uyanın.

– Uyumadan önce “Sınavı başarabilir miyim? , Ya başaramazsam?” gibi olumsuz düşüncelerden uzak durun. Sadece olumlu düşüncelere yer verin. Gerçekten inanarak beyninize “ Elimden geleni yaptım , bu sınavın en iyi şekilde üstesinden geleceğim.” Gibi olumlu telkinlerde bulunun. Bilinçaltınız siz ne derseniz ona inanır ve sizi ona göre yönlendirir. Sakinliğinizi koruyun.

– Ve en önemlisi sabah kalkabilmek için “ALARM” kurmayı unutmayın. 

Sınav sabahı yapmanız gerekenler:

– Kahvaltı sizin için çok önemli bir etken. Lütfen kahvaltıyı hızlı bir şekilde geçiştirmeyin.

– Sağlıklı ve güçlü bir kahvaltı yapın bu sizin sınav boyunca dinç olmanızı sağlar.

– Kahvaltıda 1 bardak ballı ılık süt size canlılık verecektir ve zihninizi açacaktır.

– Eğer varsa ceviz , fındık, badem gibi bir avuç kuruyemiş yemek size hem canlılık verir hem de zihninizin açılmasında önemli bir etkendir.

– Kızartma , hamur işleri gibi zararlı besinlerden uzak durun bunlar sizin çabuk acıkmanıza ve sınavda motivenizin düşmesine neden olur.

– Kahvaltınızı “protein” ağırlıklı yapın. Yumurta , süt, yoğurt gibi protein zengini besinler tüketin. Bu besinler sizi gün boyunca tok tutacaktır.

– Kahvaltıda istediğiniz kadar yiyin bu öğünde alınan tüm besinler gün boyunca harcanmaktadır. Ne kadar sağlam bir kahvaltı yaparsanız o kadar sağlam bir vücudunuz olur.

Sınav sabahı kıyafet ve saçta dikkat edilmesi gerekenler:

– Kıyafet önemsiz gibi görünse de aslında önemli konulardan biridir.

başarı sıralaması nedir

– Kırmızı , siyah gibi heyecanı arttıran, karamsarlık yaratan koyu renkli kıyafetlerden uzak durunuz. Bu renkteki kıyafetler sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

– Beyaz , gri, açık mavi, toz pembe gibi açık tonlu kıyafetler tercih edin. Bu renkler size sakinlik verecektir. Renklerin psikolojimize çok büyük etkileri vardır.

– Göze çarpan ve fosforlu renkteki kıyafetlerden kesinlikle uzak durun. Bu tarz kıyafetler hem sizin hem de sınav esnasında sizin çevrenizde oturanların dikkatinin dağılmasına neden olabilir.

– ÖSYM ‘nin de uyarısı olan aksesuar içerikli kıyafetler giymeyin.

– Bir diğer hususta olabildiğince bol ve rahat kıyafetler giyin. Bu kıyafetler gergin bir ortam olan sınavda biraz olsa sakin kalmanızı sağlayacaktır.

– Saçlarınızı toplamak sizi rahatlatacaktır. ÖSYM tel tokayı kabul etmemektedir o yüzden saçlarınızı lastik tokayla toplamanızı öneririm.

– Evet , sağlam bir kahvaltı yaptık, açık renkli, bol ve rahat bir kıyafet giydik, “SINAV GİRİŞ BELGEMİZİ ve NÜFUS CÜZDANIMIZI “ aldık artık sınav yerine doğru yola çıkabiliriz. 

Sınav anı yapılması gerekenler :

– Sınav yerinize oturduktan sonra 10’ a kadar sakin bir şekilde sayın bu sizin rahatlamanızı ve stresinizi üzerinizden atmanızı sağlayacaktır.

ankara hacı bayram veli üniversitesi bölümleri

– Uyumadan önce yaptığınız gibi sınav anında da olumlu düşüncelere devam edin. Tüm olumsuzlukları kafanızdan atın.

– Kendine şunları söyleyin : ” Ben bu ana kadar elimden geleni en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Şimdi strese ve heyecana kapılmadan sınavımı en iyi şekilde başarıyla bitireceğim. Stres ve heyecan benim en büyük rakibimdir önce onları yeneceğim. Ve başarı benimdir.”

– En huzurlu şey ise duadır. Sınava başlamadan önce ellerinizi açın ve Allah ‘ a sığının istediğiniz her neyse Allah’tan hayırlısı ile isteyin. O sizin için en hayırlısını ve en güzelini verecektir. Bu sizin rahatlamanızı ve güçlenmenizi sağlayacaktır.

– Sınav başlamadan önce bir yudum su için bu sizin zihninizin ve bedeninizin rahatlamasını sağlayacaktır. – Duamızı ettik, suyumuzu içtik ve “START” sınav başladı .

– Sakinliğinizi hiç bozmayın.

– Sınavda yapmanız gereken en önemli şey :

Sorularını bitirdiğiniz her sayfanın optiğe cevaplarını işaretleyiniz. Bu sizin kaydırma yapmanızı önler ve dikkatinizi toplamanız için ara boşluk sağlamaktadır. Lütfen bunu sona bırakmayın. ÖSYM’nin uyarısı : sınav bitmiştir denildikten sonra optiğe işaretleme yapılırsa sınavı geçersiz sayılacaktır aman dikkat !

– Eğer dikkatiniz dağılırsa elinize biraz su alıp ensenizi hafif ıslatın. Bu sizin rahatlamanızı ve yedinden odaklanmanızı sağlayacaktır. Bunu zaman kaybı olarak görmeyin bir çok insan bu tarz dikkat dağınıklığı sebebiyle birçok soru kaçırmaktadır. Bunu uygularsanız dikkat dağınıklığından soru kaçırmamış olursunuz.

– Ve tüm bunları yaptın bir de bakmışsın sınav bitmiş. Allah’ın izniyle harika bir sınav geçirmişsin. Geçmiş olsun , Başardın.

Bu yazımızı da okuyun:

SAYIN YOLCULARIMIZ , YOLCULUĞUMUZUN İLK YARISI SONA ERMİŞTİR