YGS Sonrası LYS’ye Hazırlık

LOLO

“Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun; martı sevdiği denizden asla vazgeçmez.” – Alfred Capus

antalya üniversitesi taban puanları 2018Malumunuz bir YGS atlatıldı. Aylar sayılırken haftalar not edildi, günler işaretlendi ve ardından dakikalar hesaplandı. Göz açıp kapayıncaya kadar derler ya hani (hıh evet) o şekil geçti. Gel gelelim millet ne yapıyor, düşünceler ne yönde, planlar ne.. Hepsini konuşalım.

Öncelikle sınav sonrası 3 grup oluştu. Bunlar:

1-Hedefi denginde sonuç alanlar.

antalya akev üniversitesi taban puanları

2-Hedeflediğinden düşük alanlar.

3-Barajı geçemeyenler.

Şimdi hedefi denginde sonuç alanlarla başlayalım. Bu öğrenciler zaten hedefleri doğrultusunda ellerinden gelen herşeyi yaptılar ve emeklerinin karşılığını aldılar. Eğer şuan mutlularsa bu onların haklarıydı. Verdikleri emeğin karşılığı, masa başında gözlerinden uyku akarken direnip çalışmanın, öğrenmelerinin sonucuydu. Onlara kocaman tebrikler ve LYS’de de başarılar diliyorum.

Bunun yanında bir de hedefinin altında sonuçlarla karşılaşan öğrenciler var. Onlara değinecek olursak kesinlikle üzülmemeli, veya “ne yapacağım kesin herşey bitti ben en iyisi LYS ye girmeyeyim ne de olsa olmayacak gitti bi kere..” tarzı düşüncelerle kafa şişirmek yerine daha çok hırslanmalılar. Çünkü bu onlara tanınan ikinci bir şans ve çok daha iyi bir performans sergileme ihtimalleri var. Bunu benden iyi Seray abla anlatmış buradan bakınız. Size LYS de neler yapabileceğinizi olayın tam olarak neyden ibaret olduğundan bahsetmiş. (üşenmeyin okuyun) Buraya Tıklayarak Okuyabilirsiniz

Ardından diğer grup geliyor ki barajı geçemeyenler.. İçinizde neler oluyor elbette bunu bilemem fakat tek bir bildiğim varsa o da pes etmemeniz gerektiği. Düşünsenize yıllarınızı aldı bu sınav. Eğitim hayatınız boyunca bir gelecek odağınız vardı. Ama şimdi düştünüz. Peki hakkınız olan düşüp de sızlanmak mı. Hayır elbette.. Kalkıp yürümek. Düşmemiş gibi. Çünkü seneye yine aynı yolda olacaksınız ve yine aynı dönemlerden geçeceksiniz. Bu yüzden “aman kazanamadım işte seneye denerim” demek yerine “evet geçemedim barajı ama seneye barajı geçeceğimden (evet şaşırmayın bu kadar kendinizden emin olacaksınız) şimdiden lys odaklı çalışmalıyım bu bana engel olamaz” demeli ve hemen programa koyulmalısınız.

Lolo’nun size söyleyecekleri bu kadar. Unutmayın Siz ne kadar inatçıysanız hayat sizden bin kat daha inatçı. Ya ona kafa tutarsınız ya da yenilirsiniz. Bu sizin tercihiniz. Görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.