YKS Öncesi Stresle Başa Çıkmanın Yolları

YKS, öğrencilerin zihinlerinde ve bedenlerinde stresin var olmasına neden olabilir. Ancak bu stresle başa çıkmak zannedildiği kadar zor değildir. İşte sınav öncesinde stresle başa çıkabileceğiniz 5 altın öneri;

  1. Çalışmalarınızı Planlı, Programlı Yapın

Planlı ve programlı bir çalışma programı çıkartmak hem zamandan kazanmanızı hem de neye çalışmanız gerektiğine daha verimli bir şekilde karar vermenizi sağlar. Eğer hangi gün neye çalışmanız gerektiğini ve nerelerde eksiklerinizin olduğunu bilirseniz, çalışmak sizin için bir stres unsuru olmaktan çıkacaktır.

ameliyat sonrası şişlik nasıl iner  1. Dinlenmeye Özen Gösterin

Yorgun ve tükenmiş bir beyin YKS öncesi stresi bir tık daha artırır. Dinlenmeye yeterli vakti ayırdığınızda, çalışmalarınızın da bir o kadar verimli olduğunu görebilirsiniz. Çünkü dinlenmiş ve zinde olan bir beyin öğrenmeye ve yeniliğe açık bir beyindir, sizin de sınav öncesi en çok buna ihtiyacınız vardır.

matematik öğretmenliği taban puanları

  1. Sporu Alışkanlık Haline Getirin

Açık havada yapacağınız yürüyüş veya düşük tempolu yapacağınız bir koşu bedene ve özellikle de beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Dışarıda spor yapacak imkânınız yoksa da evde yapacağınız ip atlama, yerinde koşma veya yerinde zıplama gibi hareketler çalışma öncesinde zihninizi açar, dinçleştirir ve çalışmalarınızdan yüksek verim almanızı sağlar.

  1. Sevdiklerinizle Zaman Geçirin

Ailenizle, arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla zaman geçirmek sizi hem mutlu eder hem de kafanızın boşalmasına yardımcı olur. Bu sebeple çalışmalarınızdan ayırdığınız vakitlerde size olumlu enerji veren ve sizi mutlu eden insanlarla zaman geçirmeye özen gösterin.

  1. Hayallerinize Odaklanın

Kafanızda kurduğunuz ve hayal ettiğiniz meslek her ne ise, zaman zaman onu hayal etmek çalışmalarınıza dört elle sarılmanıza yardımcı olur. İçsel motivasyonu sağlamak amacıyla hem mesleğinize ve hayatınıza yönelik kuracağınız hayaller çalışma sürecinizi daha keyifli bir hale getirecektir.

Eğer YKS öncesi stresle başa çıkma yolları olarak bu yöntemleri denerseniz, sınavın korkmanız gereken bir deneyim olmadığını anlar ve bu yolculuğu istediğinize ulaşmış olarak tamamlarsınız.