Yola Devam Et !!

Beyza EROĞLU

“BAZI YENİLGİLERİN NEDENİ, İNSANLARIN İŞİ BIRAKTIKLARINDA, BAŞARIYA NE KADAR YAKIN OLDUKLARINI BİLMEMELERİDİR.” demiş Thomas Alva Edison.

bilişim bölümü taban puanlarıAkım savaşlarının bence kazananı Tesla olsa da bu söz o kadar doğru ki! Yüzlerce yanlış denemenin ardından sonunda ampulü insanlığa kazandıran Edison bu yazımda rehberlik edecek.

“HER ŞEY İÇİN ZAMAN VARDIR.”

Yani konularınız bitmemiş olabilir, soru çözümleriniz birikmiş olabilir, denemeleriniz yetişmezmiş gibi görünüyor olabilir fakat son güne kadar bunların üstesinden gelebiliriz. Sadece vazgeçmek, umutsuzluğa düşmek için zamanımız yok.

Dershaneden hep kaçardın. En yakın arkadaşın ya da iç sesin hep seni ayartırdı, sen de hayır diyemezdin. Ders çalışmaktansa tavanı izlemek daha keyifliydi. Değil mi? Şimdi geçmişe bakıp keşke diyor musun? Zamanının olduğunu düşündüğün günlere bakıp zamanı nasıl ölçtüğünü görüyor musun? Sabahın çok erken bir zamanında kalkıp, mesela ezanla, günün sonunda aslında günün uzun olduğunu düşündüğün oldu mu? İnternet olmadığında yerini dolduramadığın o büyük boşluk, zaman etiketi elimizde olan bir şey olabilir mi?

OLABİLİR. Çok sevdiğim bir yazıda yazdığı gibi: Zaman, idrak etme zayıflığımızdan beslenerek ortaya çıkan bir durumdur. Öyleyse artık daha az hata yapabilir miyiz?

Derin bir nefes al. Ver.

Önceliğimiz MEB’in yayınladığı kazanım testleri ve denemeler! Arkamızda MEB’in sorularını bırakmayalım bunlar çözeceğimiz çıkmış sorulardan sonra en önemli kaynak.

Sonraa geride acısıyla tatlısıyla bıraktığımız bir YGS’miz var ve onun LYS’de çıkacak mini mini konuları… Her birini tekrardan çalışmak YGS çalıştığın günlere haksızlık olur değil mi? Hatırlamak için hepsinden soru çözersen zaten zihninde temellenmiş o konunun seni hayal kırıklığına uğratmayacağına eminim. Tabii geçmişte gerçekten anladığın konular için geçerli bu! Aşağıdaki linkten eksik konuları tespit edebilirsiniz ve de bu benden sorulur dediklerinizi :’)

Konuların dışarıdan bakınca çok gibi göründüğünü biliyorum ama bir gününü sadece bir derse ayırdığını düşünsen, mesela pazartesi günü geometri çalışsan ama öyle böyle değil odaklanarak, telefondan metrelerce uzakta, wifi’nin çekmediği bir odada, abur cuburların yerine limonlu suyunun durduğu masada anlayarak çalışsan? Geometrinin önem kazandığı bir senede yapamaz mıyız bunu bence yaparız.

Eğer çok sıkılırsan Cahit Arf, Ali Kuşçu, Ömer Hayyam geometriyle nasıl ilgilenmiş göz atabilirsin.

Güzel notlar olabilecek bir şeyler de bırakayım:

Deneme zamanı geldi farkındayız. O yüzden her gün bir deneme çözmeye çalışırsak, konularımız tam değilse çözümlü denemeler çözersek ve akabinde sorularımızı sorarsak seri gireceğimiz denemelerden önce çok rahat ederiz. Zamanımız var, hepsini halledeceğiz.

radyoterapi teknikeri taban puanları

Bu denemeler bize neyi ne kadar öğrendik, ne kadar hatırlıyoruz, kaç dakika harcıyoruz, yetiştirebiliyor muyuz’ların cevabı olacak.

Yorulacak mıyız? Pekala evet çünkü bu son kısım. Neler yapabileceğimizi, zamanımızı yönetmeyi göreceğimiz kısım. Edison’un dediği gibi yine “Yorgunluk hoşnutsuzluk getirir. Hoşnutsuzluk gelişim için gereklidir.” Her zaman böyledir. Ödevin teslim haftası daha çok çalışırsınız. Bu da öyle işte. Kendimiz olmakla ilgili büyük sınavlar verdiğimiz büyük bir senenin kendimizi test edeceğimiz kısmı.

“Eğer yapabileceğimiz her şeyi yapsaydık kelimenin tam anlamıyla kendimize hayret ederdik.” Yine Edison, bilim dünyasının çalışkan çocuğu.  Dehaya değil, çalışmaya inanan adam. Bir kum saatini gözünüzün önüne getirin. Akan kumlardan daha çok, daha hızlı, daha bilinçli, daha azimle çalışacağız. Öbür yazımda konu güzeel, uzuun yaz tatilini nasıl geçirmemiz gerektiğiyle ilgili olacak ama şimdi konumuz onu hak edecek kadar iyi çalışmakla ilgili.

111.111.111 X 111.111.111=?

Sonuç=12.345.678.987.654.321

O yüzden diyorum işlemin sonuna gidin, ne olacak orada göreceğiz şimdi karar veremeyiz. Nasıl olsa olmayacak dersen yanılırsın. Kesin olay 1’dir fakat senin elinde çok başka olasılıklar var.

İleride sorumluluk almadan geçirdiğin bugünleri hatırladığında mutsuz olma olasılığınla değiştirebilirsin pek çok şeyi. Öğren, sırada hangi konu var? Asla gereksiz değildir biyoloji sistemler, öğren. Hayat öğrenmektir. Derslerin üstesinden nasıl gelineceğini, stresle nasıl başa çıkılacağını, zamanı nasıl kullanacağını, istersen kendi şansını kendin yaratabileceğini öğrenmektir, durma öğren.

Edison’un öğretilerinin ikna ediciliğinde hem fikir olduk ama ben dehanın, Tesla’nın üstüne bir şey konamayacak sözünü ekleyip bitirmek istiyorum.

İnsan imkânsızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.