Zayıf mıyım kilolu mu? İdeal kilo hesaplama

Kadın ve erkeklerin çok fazla kafasını kurcalayan konulardan biri olan kilo problemi günümüzde birçok sağlık problemlerinin de ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

biyokimya mühendisliği taban puanları

Bu durumda kişiler ideal kiloların ulaşmak için çeşitli yöntemleri deneyerek zayıflamaya çalışmaktadır.Kilo ve boy oranı nasıl olmalı?

Sağlıklı bir bireyin normal kilosu boyu ile orantılı olmak zorundadır. Üç tip kilolu kavramı herkes tarafından bilinmektedir. Elma, armut ve dikdörtgen vücut tipleri kişinin kilo alma eğilimi olan bölgelerinin tespit edilmesine yardımcı olur. Elma tipi vücut şeklinde genellikle vücudun üst kısmı kilo alır ve bacak kısmında incelme görülür. Armut tipi vücut şeklinde ise basen bölgesinden kilo almaya meyilli olunduğunu gösterir. En sık karşılaşılan vücut tiplerinden biridir. Dikdörtgen vücut tipi ise hem basen bölgesinden hem de vücudun üst kısımlarından kilo alınmasına sebep olmaktadır. Kişinin boyu ile kilosunun orantılı olması gerekmektedir. Sağlıklı bir bireyin vücudunda yağ oranı yeteri miktarda olmalıdır. Aksi halde yaşa bağlı olarak vücudun kilo alması söz konusu olmaktadır. Vücut ağırlığı boy ile orantılı olduğunda kişinin görüntü olarak da kendini iyi hissetmesini sağlar. Bunun yanı sıra aşırı kilolu kişilerde kilonun tek bir bölgeye birikmesi kişinin öz güvenini de kıracaktır.

enerji yönetimi taban puanları

İdeal kiloda olmanın faydaları

Sağlıklı kişilerin boy ve kilo orantısı boy uzunluğuna göre belirlenmektedir. Kısa boylu kişilerde kilonun fazla olması boyunun olduğundan daha kısa gözükmesine sebep olur. Uzun boylu kişilerde ise çok fazla zayıflık olduğundan daha uzun gözükmesine ve vücudun sağlıksız görünmesine sebep olabilir. Yapılan ideal kilo hesaplama yöntemi sonuçları kadın ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir. Kadınlarda ve erkeklerde kemik yapısı farklı olduğundan ve günlük alması gereken kalori miktarı farklı olduğundan orantılı kilo hesaplaması da cinsiyete göre belirlenmektedir. İdeal kilo hesaplamasında çıkan değerler kişinin önlem almasını gerektiren durumları da belirleme de yardımcı olmaktadır. Bu durumda çıkan değer kişinin vücut yapısı ile ilgili de bilgi sahibi olunmaya yardımcı olur. Boy ve kilo değerlerinin çarpılarak belli yüzdelere bölünmesi sonucunda çıkan kilo değeri kişinin olması gereken kilonun bilgisini vermektedir.

Vücut kitle indeksinin önemi

Kilo sorunu yaşayan kişilerde öncelikle vücut indeksi de ölçülerek gerekli önlemlerin alınmasında fayda vardır. Yaşın ilerlemesi ile beraber metabolizma daha yavaş çalışacağından kişinin bir an önce olması gereken kiloya ulaşması ilerleyen zamanlardaki sağlık problemlerinin de meydana gelmesine engel olur. Sağlıklı bir bireyde öncelikle kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. Uzun yıllar boyunca vücutta depolanmış olan yağların paralanması zor olacağından kişinin bu aşamada destek alması gerekebilmektedir. Bireyin boyu ve kilosu orantılı bir şekilde arttığında ileriki dönemlerde daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasına yardımcı olur. Kilo hesaplamalarında kişinin tüm sağlık verileri baz alınarak doğru bir uygulama yapılması kilo vermek için de etkili olacaktır. Doğru kilo hesaplaması yapmak için kadinloji.com adresini ziyaret edebilirsiniz.